Oba mančafty se letos setkaly dvakrát, nejdříve z toho byla těsná výhra Vervy, kdy rozhodující gól vstřelil mladý Polák Pawel Zygmunt. Druhý vzájemný zápas vyzněl lépe pro Motor, střetnutí vysílané na ČT Sport otevřel brankou Pýcha. Další zásah přidal Prokeš a Severočeši ztráceli. Naději vykřesal Zdráhal, ale záhy byla zadupána Allenem. Chemici přidali v závěrečné třetině dvě branky, Motor reagoval zásahem Vydareného.

Stabilizace

Slovo, které užil Vladimír Országh v klubovém rozhovoru, je výstižné. Hra Vervy nevypadá vůbec špatně, dostavila se dokonce i vymodlená produktivita. Problém se však vynořil jinde, Litvínov nedokáže navázat na výkony z předchozích zápasů. Tento fakt černožlutí potvrdili i v dohrávce 37. kola proti Ocelářům. Fanoušci doufali, že si tým přenese formu ze zápasu s Mladou Boleslaví.

Do utkání vstoupili lépe domácí, kteří byli aktivnější a tlačili se do brány. První brance předcházelo vyloučení Růžičky, nedisciplinovanost potrestal František Lukeš, jehož gól byl potvrzen videem. Oceláři se zmohli na mocný odpor ve druhé třetině. Podobně jako Verva přidali branku v přesilové hře, Tomáš Marcinko slavil už po dvou vteřinách. Výhru zařídil přesnou ranou Petr Vrána.

„Odehráli jsme kvalitní zápas se špičkovým týmem extraligy. Samozřejmě mrzí, že nemáme body, ale výkon byl velice solidní,“ řekl po utkání Vladimír Országh. „ Myslím, že obě mužstva si to odmakala hlavně v defenzivě a nepouštěli jsme soupeře moc do šancí,“ pokračoval kouč. „Rozhodly maličkosti - chyba při buly v přesilovce Třince a dobré clonění a teč při druhém gólu,“ komentoval Marcinkův a Vránův gól. „Minimálně bod bychom si zasloužili,“ uzavřel hodnocení.

Ve statistice se podíváme na nejstarší hráče v kádru Litvínova. Tady drží primát Viktor Hübl (1978), jemuž sekunduje „mladík“ František Lukeš (1982). Zkušenou dvojici doplňuje ostřílený Jakub Petružálek (1985).

Poslední místo

Motor se po postupu z první ligy potlouká na poslední příčce. Důvodem je především velká porce inkasovaných branek, České Budějovice obdržely 130 gólů, což je nejvíce v celé Extralize. Jen pro zajímavost, předposlední Zlín pustil za svá záda 109 střel, Litvínov inkasoval 93 branek. Motor hodlá řešit neutěšenou situaci přestupy, které by měly proběhnout především po konci sezony. Situace Jihočechů není beznadějná, na tabulkového souseda ztrácí České Budějovice osm bodů.

Madetě ale chybí forma, aktuálně mají za sebou tři utkání bez výhry. Naposledy narazili na první Spartu. Hosté však překvapili, protože šli díky ráně Šimona Kubíčka do vedení. Gól padl v přesilové hře a měl ho na svědomí hráč, který je v týmu na hostování z americké WHL. Motor výhru neudržel i kvůli častým vyloučením. Sparta se poprvé trefila ve druhé třetině.

Šest minut poté využil přesilovku Horák, hosté sice vzdorovali díky Pýchovi, ale to bylo na rozjeté Pražany málo. O dělbě bodů rozhodla závěrečná část, Sparta se prosadila čtyřikrát, ostrými pálil Říčka, Rousek, Němeček a Sobotka. Nejlepší celek lidi potvrdil dominanci i ve statistice střel na branku, domácí ji ovládli v poměru 42:22.

„Je to obrázek celé naší sezony. Zápas máme docela slušně rozehraný, pak přijde pasáž, kdy začneme dělat hrubé individuální chyby,“ komentoval utkání rozladěný Václav Prospal. „Nemám pro to vysvětlení. Jestliže se chyby opakují, tak asi budeme muset začít apelovat na vedení, abychom přivedli hráče, kteří ty chyby opakovat nebudou,“ pokračoval někdejší reprezentant.

Kdo je nejstarším hráčem Českých Budějovic? Této statistice vévodí René Vydarený (1981), kterému v květnu bude čtyřicet let. S velkým odstupem je druhý Miroslav Holec (1987), bronzová příčka patří Martinu Novákovi (1988).