V aktuálním ročníku se oba kluby setkaly dvakrát a pokaždé se radovali Západočeši. Nejdříve ve druhém kole 2:0, poté na konci října vybojovala Plzeň vítězství 3:1. Dokáží svěřenci Vladimíra Kýhose zabrat a prolomit smolnou sérii?

Litvínovské závěry

Chemici byli nechválně známí díky svým přesilovkám, kdy leckdy nedokázali využít ani jednu početní výhodu. Aktuálně je celek ze severu Čech charakteristický pro své třetí třetiny. V předminulém zápase tuto zvláštnost odneslo Kladno, ve včerejším utkání na to doplatila brněnská Kometa. Litvínovští se dokáží na poslední dvacetiminutovku vzepnout a soupeře přetlačit.

Kometa mohla odehrát pohodový zápas, už po devíti minutách vedla o dvě branky. Nejdříve se po krásném nájezdu prosadil Holík, poté slavil branku Vincour. Brněnský forvard využil zaváhání obrany domácích. S ubývajícím časem začala být Verva aktivní, její snaha vyvrcholila brankou na konci druhé třetiny. Po individuální akci skóroval Jarůšek. Bývalý útočník Sparty překonal z pravého úhlu výborně chytajícího Vejmelku.

Závěrečné dějství už bylo celé v režii domácích. Vyrovnávací trefu měl na svědomí Viktor Hübl, o vedoucí branku se postaral další veterán, Michal Trávníček. Ten těžil ze spolupráce s Edwinem Hedbergem. Čtvrtý zářez šel na vrub Viktoru Hüblovi a osudu utkání bylo rozhodnuto. Výhru pečetil gólem do prázdné klece Lukáš Kašpar.

„Snažili jsme se vstřelit branku, ale takticky jsme to nesehráli vůbec dobře,“ řekl po zápase Jindřich Kotrla. „Soupeř vstřelil dvě branky, to nás trochu opařilo,“ pokračoval litvínovský asistent. „Od půlky zápasu jsme se vrátili k naší hře, vytvořili jsme si šance a dostali Kometu pod tlak. Příležitosti jsme proměnili a dotáhli jsme zápas do vítězného konce,“ uzavřel hodnocení.

Podobně hovořil také Viktor Hübl, střelec dvou branek. „Začátek utkání byl opatrný, chtěli jsme si vytvořit tlak,“ řekl útočník. „Ve druhé třetině jsme plnili úkoly a začalo se nám dařit. Neměli jsme štěstí v koncovce,“ popsal druhé dějství. „Jsme rádi za vítězství, ale ještě nás do Vánoc čekají dva zápasy,“ uzavřela litvínovská legenda.

Z hlediska statistiky se podíváme na to, jak se daří litvínovským posilám. Nejlépe je na tom Richard Jarůšek, který má 22 bodů za 13 branek a 9 asistencí. V útočných řadách mu sekunduje Samson Mahbod, jenž v 11 zápasech nasbíral 9 zářezů. V defenzivě patří k nejproduktivnějším hráčům Tomáš Pavelka, Adam Jánošík a Jiří Říha. Všichni jsou letními, potažmo podzimními posilami. Nejnovější akvizice, Švéd Edwin Hedberg si v jednom utkání zapsal jeden bod.

Temné časy plzeňské

Škoda aktuálně okupuje pátou příčku, aby si jí udržela, musí proti Vervě bodovat. Indiáni nezažívají příliš povedené období, před dvěma týdny například nestačili na pardubické Dynamo. V posledním zápase změřili Západočeši síly s pražskou Spartou.

Celé střetnutí bylo ve znamení tuhého boje, v průběhu prvního dějství neviděli fanoušci v O2 Areně branku. První gólová radost přišla v 6. minutě, kdy se prosadil Tomášek. Hosté měli k dispozici několik přesilovek, nakonec proměnili čtvrtou početní převahu. Z pravého kruhu překvapil Sedláčka Kantner. Utkání se protáhlo až do prodloužení, tam si výhru zajistili Pražané. Po dvou minutách skóroval Blain a získal Spartě dva body.

„Dvě třetiny jsme na ledě prakticky neexistovali,“ přiznal Jiří Hanzlík. „Byli jsme pozdě v soubojích a nebruslili,“ pokračoval v kritice. „Měřítka snad snese z naší strany jenom poslední třetina, takže bod je pro nás obrovskou výhrou,“ neskrýval pravdu.

„Myslím si, že po průběhu utkání je pro nás jeden bod zisk,“ doplnil jeho slova brankář Dominik Frodl. „Dnes tolik gólů nepadlo, protože oba týmy hrály lépe do obrany,“ hledal důvod, proč utkání skončilo fotbalovým výsledkem. „První třetina nebyla z naší strany dobrá vůbec, pak se to trochu zvedlo, ale Sparta nás bohužel nepouštěla do šancí,“ uzavřel hodnocení mladý gólman.

Klíčovou posilou se stal Tomáš Mertl, jenž přišel z čínského Kunlunu. Aktuálně se nachází na druhém místě v rámci klubu. V jednadvaceti zápasech nastřádal už 22 bodů, v patách mu je další nová tvář, Luboš Rob. Ten ve 25 mačích stihl posbírat 15 bodů. V obraně se daří Vojtěchu Budíkovi, který zapsal 12 čárek. Mírně za očekáváním zůstává Bohumil Jank, který nastoupil pouze v osmi zápasech.