Aktuálně poslední tým tabulky Liberec nutně potřebuje zabrat.
V úterý ve starobylém Bernu v soutěži European Trophy a pak až v neděli proti Litvínovu – to je poněkud chudší program Tygrů v tomto týdnu. O to větší bude jejich koncentrace na nedělní duel.

V Bernu podlehly šelmy 4:5 v prodloužení. Zápasy středečního 20. kola i pátečního 21. kola Tipsport extraligy mají hráči zpod Ještědu odloženy na konec listopadu, resp. do ledna 2013. A další duel po severočeském derby mají na programu až v pátek. Jejich soustředění na duel s Vervou tedy bude zdá se maximální. Nebo převládne nervozita?

Domácí debakl s Plzní zlomil vaz trenérovi Marianu Jelínkovi. Tým poté převzal jeho dosavadní asistent, pouze 34-letý Filip Pešán, dodatečně potvrzený na post hlavního kouče. Jeho asistentem a trenérem brankářů zůstává bývalý dlouholetý litvínovský gólman Miroslav Kapoun, který v závěru aktivní kariéry stihl za tehdejší Stadión Liberec nastupovat v první lize. A v posledních letech ve městě se syrovějším podnebím zakotvil.

Gólman Ondřej Pavelec měl pomoci Liberci na vyšší příčky v tabulce po nepovedeném startu do soutěže, kdy tým čekal na tříbodovou výhru pět zápasů. Ale byl často střídán a po reprezentační přestávce, v níž pomohl prvnímu českému  výběru k prvenství na turnaji Karjal ve dvou zápasecha, mužstvo opustil. Dá se tak očekávat, že větší prostor dostane litvínovský odchovanec Marek Pinc.

Pár dní na to poněkud urychleně a zmateně následovali Pavelce další zámořské akvizice, Simmonds a Stewart. První z nich, který je černé pleti, si tak na Česko odnese hlavně nepříjemnou vzpomínku z Chomutova v podobě rasistického skandování fanoušků na svoji osobu (naštěstí v češtině).

Lídrem modrobílých i jejich nejproduktivnějším hráčem je nejzkušenější forvard Petr Nedvěd. Držitel bronzové medaile z posledního světového šampionátu zvládl kromě extraligové porce i tu reprezentační, na mezinárodním fóru se prosadil i střelecky.

Stejně jako Pardubice a Brno zdolala Verva v 1. čtvrtině na nájezdy i Liberec (3:2sn) a dokončila tak tehdy sérii tří dvoubodových výher.
I po reprezentační přestávce dokázala navázat vítěznou šňůru, úspěchem v Brně (4:3sn) a doma s Pardubicemi (6:3) ji prodloužila na čtyři zápasy.
Po distancovaném Kubátovi přišel tým o dalšího obránce, Ján Brejčák má po druhém trestu do konce zápasu automaticky stop na jedno utkání.

Tým pojede pod Ještěd v dobré pohodě. Spoléhat může na produktivitu první formace. Viktor Hübl třemi body (1+2) poskočil na 3. místo extraligové produktivity. "Machmakerem" posledního utkání byl František Lukeš (2+2), se 13 góly nejlepší střelec týmu.
Významně však přispěla k úspěchu v zápase i Černého řada, která svůj minizápas odehrála s bilancí 2:0 (Hüblovci 4:2). Roman Pšurný byl podruhé za sebou autorem vítězné branky.
Trenér Jeřábek vyzvedl kolektivní výkon týmu, který vedl k rozhodnutí zpočátku nejméně vyrovnaného zápasu. A přínos brankáře Francouze.

V úterý se severní Čechy těší na start Sparty Praha.