„Jedna povedená sezona je málo, letos ji musíme potvrdit.“ Tato slova zazněla v rozhovoru s trenérem Radkem Mrázkem na konci loňského července. Jeho svěřenci rok předtím předváděli poměrně dobré výkony a postup do play off jim utekl o jediný bod. 

Od toho se také odvíjelo posezonní Mrázkovo hodnocení. Kouč chemiků ale zároveň věděl, že další ročník bude o něco těžší. Tým totiž během letní pauzy doznal výrazných změn, především pak v obraně. Jakub Viedemann se rozhodl odejít do zámoří, přechod do dospělého hokeje absolvoval Marek Havlík. 

To však nebylo všechno. Odchod do Kanady ohlásil nejlepší střelec Marek Berka, příliš se nedalo počítat ani s pomocí Jana Myšáka nebo Přemysla Svobody. „Já říkám, že přijdeme o dva nejproduktivnější hráče, a to nepočítám Myšáka, kterého už vůbec neberu jako hráče juniorky. Mára Berka byl draftovaný do Sarnie a Přéma Svoboda se podle mě prosadí v litvínovském áčku,“ tvrdil Mrázek.


K osudu všech zmíněných hráčů se ještě dostaneme. Komplikací pro letošní juniorský ročník se staly spory svazu a některých klubů ohledně nejvyšší soutěže. V České republice měla být vytvořena Juniorská liga akademií, která by zahrnovala devatenáct týmů, z nichž sedmnácti náleží status akademie. Výjimkou měla být Olomouc a rakouský Salzburg. 

Proti tomuto kroku se ozvaly kluby, které dosud působily mezi elitou a nyní by měly hrát pouze juniorskou extraligu, tedy druhou nejvyšší soutěž. Celý spor nakonec skončil až u soudu, který ligu akademií pozastavil. Juniorská soutěž tak začala jako turnaj O Pohár DHL. 

A Severočechům se vstup do turnaje vcelku vydařil. Černožlutá družina z úvodních čtrnácti zápasů hned devětkrát vyhrála, a když už končila na straně poražených, tak se tak stalo až po samostatných nájezdech. Dobrý začátek znamenal sprint na čtvrtou příčku, kde se Litvínov nějakou dobu držel. 

„Není to úplně špatné, ale vždycky to může být lepší. Mohli jsme uhrát víc bodů, ty zápasy se daly vyhrát. Bohužel jsme si je prohráli sami. Ale určitě jsme všichni rádi za body, které teď máme,“ hlásil nový kapitán chemiků Ondřej Dufek. 


Hned v prvních měsících vykrystalizoval nejdůležitější článek litvínovské sestavy pro tuto sezonu. Brankář Šimon Zajíček chytil od úvodních zápasů famózní formu a zejména díky němu slavili chemici zisk tolika bodů. 

„Jsem strašně rád, že mi to tak jde. Snažím se v tréninku dělat všechno naplno, beru si k srdci rady, co mi dávají trenéři gólmanů. Samozřejmě mi taky pomáhají kluci v zápasech. Navzájem se podporujeme, tak by to mělo být,“ usmíval se tehdy Zajíček. 

Nečekaným lídrem se stal starý známý Přemysl Svoboda, který se z Litoměřic na čas vrátil zpátky do Litvínova. V černožlutém dresu okamžitě navázal na úspěšné časy. 

Svoboda v patnácti odehraných zápasech zaznamenal 25 bodů za deset gólů a patnáct nahrávek. „V Litoměřicích jsem vypadl ze sestavy, hrál jsem tam málo a teď už nehraju vůbec, protože jsem nebránil a nedělal to, co trenéři chtěli. Takže vůbec nevím. Je mi jedno, kde budu hrát. Soustředím se na svoje výkony, abych podával co nejlepší, a pak se to zase může zlomit,“ pravil mladý útočník k návratu do Litvínova.

Kouč Mrázek v říjnovém rozhovoru označil za největší problém defenzivu. „Obrana je největším problémem, Robert Bártek teď akorát sundal sádru. Je tady Jonák a Miškovič. Jsou to mladí beci, kteří toho loni moc nenahráli, ať už z důvodu výkonnosti nebo zranění. Letos jsme je tam dali. Stejně jako chceme víc zapracovat Ondru Zelenku, tak musíme zapracovat i tyhle mladé obránce,“ nechal se slyšet.


Zlom nastal někdy na konci roku. Už v listopadu nebyly litvínovské výsledky bůhvíjaké, víceméně se střídaly výhry s porážkami. Tento úsek logicky znamenal propad tabulkou, mužstvo však pořád patřilo do její lepší poloviny. „Ve výkonech máme strašné výkyvy, musíme na tom pořádně zapracovat,“ přiznal Dan Bartoš. 

Ani jemu se však jakožto jednomu z tahounů příliš nedařilo. Bartoš loni nasázel 25 gólů, podobně jako celé mužstvo se ale nyní trochu hledal. Prosinec přinesl stejně střídavé výsledky jako předchozí měsíc, opravdová krize přišla až v novém roce. 

Ze sedmi odehraných klání totiž junioři hned šestkrát prohráli. Jediné vítězství si připsali proti jihlavské Dukle, kterou přemohli po nájezdech. Do kategorie dobrých zpráv se dal zařadit alespoň návrat Marka Berky ze zámoří. 

„Myslím, že je to zkušenost, ať to dopadlo, jak to dopadlo. Do kariéry mi to dalo dost, co se týče jejich hokejových návyků, dravosti a tlaku do branky. Pak nějaké ty věci v osobním životě, jazyk, samota a tak,“ popsal Berka své první pocity. 

Nesmíme však zapomínat i na další věci. V průběhu sezony se do sestavy podařilo zapracovat několik mladých hráčů z dorostu, kteří svými výkony příjemně překvapili. Jednalo se především o Davida Skuhrovce, Jana Vopata, Daniela Deje, Lukáše Hocelíka nebo Jakuba Kadára. 


A právě obránce Kadár v únoru promluvil o prvním roce v juniorské kategorii. „Je to obrovská zkušenost. Jsem za ni velice rád, každý zápas si užívám. Největší rozdíl vidím v rychlosti hry. Kluci jsou větší a silnější, takže je to pro mě určitě těžší,“ řekl tehdy mladý zadák. 

Bídnou formu z konce turnaje O Pohár DHL si mužstvo přeneslo i do následného DHL Superpoháru. Krátký turnaj, který měl uzavřít juniorský ročník, se sice kvůli pandemii koronaviru nedohraje, černožlutí se však do vyřazovací části stejně neprobojovali. 

Osm zápasů, jediná výhra po prodloužení, dva body a poslední místo ve skupině A. To je krátký souhrn litvínovského účinkování v superpoháru. Severočeši navíc utrpěli několik vysokých porážek, jmenujme si například výprask 2:9 od Karlových Varů. 

Jak tedy sezonu hodnotit? V následujících týdnech se určitě můžete těšit na rozhovory s hráči či trenéry, kteří vám sami přiblíží jejich pocity z uplynulého ročníku. Stručně se k němu vyjádřil i loňský kapitán Dan Bartoš: „Tak určitě se to nikomu nehodnotí dobře, měli jsme trochu větší cíle.“

Bude příští rok lépe?

Statistiky turnaje O Pohár DHL

Kanadské bodování:
1. David Jindra, 29 b
2. Přemysl Svoboda, 25 b
3. Lukáš Stehlík, 21 b
4. Jaroslav Fišer, 21 b
5. Dan Bartoš, 19 b

Kanadské bodování obránců:
1. Ondřej Baláž, 16 b
2. Robert Bártek, 11 b
3. Jiří Háva, 6 b
4. Jakub Kroupa, 4 b
5. Adam Šubrt, 3 b

Nejlepší střelci:
1. Lukáš Stehlík, 13 g
2. David Jindra, 12 g
3. Dan Bartoš, 12 g
4. Přemysl Svoboda, 10 g
5. Daniel Jouza, 8 g

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Ondřej Baláž, 4 g
2. Robert Bártek, 3 g
3. Adam Šubrt, 2 g

Nahrávači:
1. David Jindra, 17 a
2. Přemysl Svoboda, 15 a
3. Jaroslav Fišer, 14 a
4. Ondřej Dufek, 12 a
5. Ondřej Baláž, 12 a

Statistika +/-: 
1. Ondřej Dufek, +4
2. Jakub Kroupa, +3
3. Ondřej Baláž, +3
4. David Jindra, +3
5. Jiří Háva, +2

Nejhorší +/-:
1. Josef Kitzberger, -12
2. Daniel Jouza, -11
3. Vojtěch Kysela, -11
4. Jan Vopat, -9
5. Vojtěch Jonák, -9

Trestné minuty:
1. Ondřej Baláž, 42 TM
2. Lukáš Stehlík, 41 TM
3. Dan Bartoš, 38 TM
4. Jiří Háva, 34 TM
5. Jakub Kroupa, 28 TM

Úspěšnost brankářů:
1. Šimon Zajíček, 92,78 %
2. Martin Pejsar, 90,99 %
3. Ondřej Zelenka, 90,63 %

Průměr brankářů: 
1. Šimon Zajíček, 2,78
2. Ondřej Zelenka, 3,44
3. Martin Pejsar, 3,63

Statistiky DHL Superpohár

Kanadské bodování:
1. Marek Berka, 5 b
2. David Skuhrovec, 4 b
3. Jakub Kroupa, 4 b

Kanadské bodování obránců: 
1. Jakub Kroupa, 4 b

Nejlepší střelci:
1. David Skuhrovec, 2 g
2. Jakub Kroupa, 2 g
3. Vojtěch Kysela, 2 g

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Jakub Kroupa, 2 g

Nahrávači: 
1. Marek Berka, 4 a

Statistika +/-:
1. Marek Berka, +2

Nejhorší +/-:
1. Prokop Limanovský, -15
2. Jiří Háva, -13
3. Ondřej Dufek, -12

Trestné minuty:
1. Lukáš Stehlík, 33 TM
2. Jiří Háva, 29 TM
3. Jaroslav Fišer, 27 TM

Úspěšnost brankářů:
1. Šimon Zajíček, 88,4 %
2. Ondřej Zelenka, 87,69 %
3. Martin Pejsar, 87,5 %

Průměr brankářů:
1. Šimon Zajíček, 3,95 
2. Ondřej Zelenka, 4,8
3. Martin Pejsar, 5