Posily a jednoznačný cíl: zachránit se za každou cenu

Česká hokejová scéna má za sebou pěkně hektický týden. S páteční uzávěrkou přestupů se většina týmů snažila posílit, ať už kvůli blížícímu se play off nebo probíhajícímu závodu o záchranu. Jedním z nich byl i Litvínov, který přivedl další zajímavé posily.

První z nich je Kanaďan Chris Langkow, jenž dorazil ze slovenské nejvyšší soutěže. Bratranec slavného Daymonda Langkowa hrál dlouhá léta v AHL, do nejprestižnější hokejové soutěže na světě se ale neprobojoval. V Evropě vyzkoušel EBEL, švédskou Allsvenskan a v posledních dvou letech slovenskou extraligu.

Posledním příchozím se stal český útočník Tomáš Pospíšil. Rodák ze Šumperka hrál v české nejvyšší soutěži za Třinec, Brno nebo Liberec. Podobně jako Langkow pak v posledních dvou letech působil na Slovensku, kde nastupoval za Nové Zámky. V aktuální sezoně patřil mezi deset nejproduktivnějších hráčů soutěže.

I s novými posilami zamířili Severočeši v pátek do Pardubic, kde je čekal zápas pravdy. Výhra obou celků mohla hodně napovědět v boji o udržení, do konce ročníku však stále zbývá poměrně dost zápasů.

Hostující Verva začala velmi aktivně a od prvních minut ohrožovala brankáře Kantora. Bohužel už po několika střídáních skončil zápas pro Chrise Langkowa, kterého hned při prvním pobytu na ledě tvrdě sestřelil domácí obránce Zacharčuk. Kanadský forvard se na led ještě na chvíli vrátil, posléze ale odešel do kabiny.

Chemici se ujali vedení v osmé minutě, kdy střeleckou formu potvrdil Viktor Hübl. Východočeši přidali na aktivitě na startu druhé periody, časem se ale hra srovnala a druhou branku slavili v 35. minutě opět hosté. Jejím autorem se stal bývalý obránce Pardubic Jan Ščotka. Až v poslední části hry se Dynamo dostalo do zápasu, i přes snížení Jana Mandáta se však domácím srovnat nepodařilo.

„Odvedli jsme parádní týmový a disciplinovaný výkon. Dobře jsme drželi střední pásmo, soupeře jsme do ničeho nepustili. Samozřejmě nás průběhem začal dostávat pod tlak, ale povedlo se nám ho ustát a získat tři body,“ zhodnotil zápas asistent trenéra Jindřich Kotrla.

Litvínov tak Pardubicím odskočil na rozdíl čtyř bodů, přičemž Východočeši odehráli o dvě utkání více. Ztráta na dvanácté Vítkovice momentálně činí pouhý bod, daleko není ani jedenácté Kladno.

Týmové produktivitě vládne Jakub Petružálek (8+23), nejvíce branek nastřílel Richard Jarůšek (17+11). Nejproduktivnějším obráncem byl Tomáš Pavelka (5+14), kterému však skončilo hostování a vrátil se do Sparty. V brance v posledních zápasech dostával přednost David Honzík.

Mistr se snaží vyladit formu na play off

V Třinci nebylo před uzávěrkou přestupů zdaleka tak rušno jako v Litvínově. Zřejmě nejzajímavější zpráva přišla z východu republiky už v minulém týdnu. Kapitán Lukáš Krajíček kvůli neutichajícím zdravotním problémům přerušil kariéru.

„Snažil jsem se vyvinout velké úsilí, abych byl týmu k dispozici v co nejlepší formě, ale nejde to. Nadále mám problémy, které mě limitují v tom, abych hrál roli, jakou ode mě klub, vedení, trenéři, spoluhráči i fanoušci očekávají. A už to trvá příliš dlouho, trápím se opravdu prakticky celý rok,“ uvedl sám hráč na třineckém webu.

Do kádru Ocelářů přesto žádné větší jméno nepřibylo. Týmu se v současné době poměrně daří, od začátku nového roku třinečtí prohráli jen třikrát. Další výhru zapsali v pátek proti pražské Spartě.

Pražané přijeli do Třince už bez odvolaného trenéra Uweho Kruppa, změna na střídačce ale jejich hře nepomohla. Domácí v první třetině využili dvě přesilové hry a v prostředním dějství přidali třetí přesilovkový zásah. Ještě před druhou sirénou se navíc trefil Petr Vrána, hosté snížili až ve třetí periodě zásluhou Roberta Říčky. Nakonec z toho byla výhra Ocelářů 5:1.

„Vstoupili jsme do utkání dobře. Věděli jsme, že mají nějaké problémy, chtěli jsme hrát aktivně. Kluci si vynutili fauly a hodně jsme si pomohli přesilovkami, které nám v poslední době nešly. Hodně jsme je zjednodušili, nabádali jsme kluky, aby více stříleli, a vyplatilo se,“ pravil na tiskové konferenci asistent trenéra Marek Zadina.

„Dali jsme z přesilovek tři góly, to zápas rozhodlo. Prvních deset minut druhé třetiny jsme hráli ve třech, ve čtyřech, a tam se Sparta dostala na koně, přehrávala nás. Pomohli jsme si ale zase přesilovkou. Za tři body jsme rádi,“ přidal ještě.

Hráčům s drakem na prsou patří čtvrtá příčka tabulky, na jistotu postupu do čtvrtfinále play off mají nyní osmibodový polštář. Nejlepším střelcem a zároveň nejproduktivnějším hráčem je Matěj Stránský (16+16), mezi obránci se daří Martinu Gernátovi (4+21). V brance se střídají Petr Kváča a Jakub Štěpánek.

Sestavy z posledního utkání

HC VERVA Litvínov: Honzík (Janus) – Moravčík, J. Říha, Aliu, Ščotka (A), T. Pavelka, Kudla, Baránek – M. Hanzl (A), Jarůšek, Langkow – F. Lukeš, V. Hübl (C), Petružálek – Válek, Gerhát, Pospíšil – Trávníček, Jurčík, Zygmunt

HC Oceláři Třinec: Štěpánek (Kváča) – M. Doudera, Zahradníček, D. Musil, Galvinš, Roth, Gernát – Martin Růžička (A), P. Vrána, Wolski – Hrňa, Marcinko, M. Stránský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Hrehorčák – Dravecký (A), Novotný, Adamský (C) – Chmielewski