Natáhnou chemici domácí sérii?

Blýská se v Litvínově na lepší časy? Našlo mužstvo konečně tvář? Přesně takové otázky se musely honit černožlutým fanouškům přes vánoční pauzu. Verva se po změně trenéra výsledkově zlepšila a pod vedením Vladimíra Kýhose vyhrála čtyři z posledních šesti klání. Lichotivá je především domácí šňůra výher, Severočeši před vlastními fanoušky zvítězili pětkrát v řadě.

Naposledy slavili dva dny před Štědrým dnem v záchranářském souboji s Pardubicemi. Označení záchranářský je opravdu na místě: Dynamo se v případě vítězství mohlo přiblížit domácím na rozdíl pouhých dvou bodů, litvínovští by si zase vybudovali komfortní osmibodový náskok.

Na Zimním stadionu Ivana Hlinky se na gól čekalo až do 22. minuty, kdy černožluté tribuny zchladil Martin Látal. Litvínov srovnal těsně před polovinou utkání v přesilovce zásluhou Lukáše Kašpara a dvě vteřiny před druhou sirénou otočil skóre Tomáš Pavelka.

A když 79 vteřin po startu třetí periody skóroval nejlepší litvínovský střelec Richard Jarůšek, zdálo se rozhodnuto. Jenže přišel nevídaný kolaps. Tři a půl minuty před koncem snížil v oslabení Patrik Poulíček a minutu před koncem dal zápasu novou zápletku Jan Mandát.

Vítěze tak po bezbrankovém prodloužení musely určit až nájezdy. V těch se na domácí straně nejprve prosadili František Lukeš a Lukáš Kašpar, a poté se k puku postavil Edwin Hedberg. Švédský útočník si troufl na slavnou „forsbergrovku“ a získal pro Vervu druhý bod.

Asistent trenéra Jindřich Kotrla si na pozápasové tiskové konferenci přesto neodpustil lehkou a zaslouženou kritiku. „Třetí třetinu jsme totálně odešli a poslední čtyři minuty mít takový psychický výpadek je pro mužstvo strašné a můžeme být jenom rádi, že jsme neprohráli celý zápas, jen díky našemu gólmanovi, který nás ve třetí třetině podržel,“ uvedl bývalý litvínovský útočník.

Chemici po čtvrtečních duelech spadli na dvanáctou příčku tabulky, bod před třinácté Vítkovice a šest bodů před poslední Pardubice. Do konce roku mužstvo ještě čeká klání s Libercem a venkovní generálka na Open Air v Drážďanech se Spartou, která je na programu 30.12. v O2 Areně.

Nejproduktivnějším hráčem týmu a zároveň jeho nejlepším střelcem je Richard Jarůšek (14+9). Stejný počet bodů má na kontě Jakub Petružálek (6+17), z obránců se bodově nejvíce daří Tomáši Pavelkovi (4+19). Čas mezi třemi tyčemi je rozdělen mezi Jaroslava Januse a Davida Honzíka.

Tygří cesta na vrchol tabulky

Liberec po mírné říjnové krizi našel ztracenou formu a od 29.10. bodoval v každém utkání, přičemž jako poražený opouštěl ledovou plochu pouze jednou. Skvělá forma znamenala sprint tabulkou vzhůru, Tygrům momentálně patří druhá pozice za vedoucí Spartou.

Na 2. svátek vánoční zamířili do Liberce k derby boleslavští Bruslaři. Vzájemná bilance z probíhajícího ročníku hovořila pro modrobílé, kteří ovládli oba předchozí duely. Severočeši do zápasu vstoupili aktivně a v osmé minutě mohli jít do vedení díky nařízenému trestnému střílení, to ale Rostislav Marosz neproměnil.

Ex-pardubický útočník svoje zaváhání napravil ve 20. minutě, kdy poslal domácí tým do vedení. Druhá třetina se nesla ve znamení vyrovnaného hokeje, v jejím závěru dal Liberci klid na hokejky Jan Ordoš. Ve zbylém čase branka nepadla, Bílí Tygři tak opanovali derby s Mladou Boleslaví 2:0.

„Viděli jsme velice vyrovnanou bitvu, byl to boj o každý centimetr ledu. Byli jsme více produktivní v předbrankovém prostoru a v důležitých momentech nás podržel Dominik Hrachovina,“ zhodnotil průběh utkání trenér Patrik Augusta.

Právě liberecký brankář byl v posledních týdnech rozdílovým hráčem svého mužstva. Proti Boleslavi zaznamenal 25 zákroků a druhé čisté konto v letošním ročníku. „Byl to dobrý duel, hrálo se nahoru dolu. Na to, že jsme měli plná břicha po Vánocích, to nebylo špatné. Čekal jsem větší „bramboračku“. Podle mě to byl pro diváky pěkný zápas,“ nechal se slyšet Hrachovina po zápase.

Bruslaři si z Liberce i přesto něco odvezli. Kluby se totiž domluvily na uvolnění gólmana Justina Peterse právě do města automobilů. „Justin byl v Liberci spokojený a stoprocentně si plnil povinnosti. Když se ale naskytla možnost jít do klubu, kde by si měl častěji zachytat, rozhodl se nabídku přijmout. Každý hokejista chce samozřejmě hrát,“ vysvětlil Petersův agent Tomáš Krejčí.

Kanadskému bodování týmu kraluje Libor Hudáček (12+16), nejlepším střelcem je Radan Lenc (13+7). Klíčovým mužem zadních řad je tradičně Ladislav Šmíd (2+14), jedničkou v brankovišti je Dominik Hrachovina.

Sestavy z posledního utkání

HC VERVA Litvínov: Honzík (Janus) – Jánošík (A), Ščotka, Kudla, T. Pavelka, J. Říha, Kubát, L. Doudera – Petružálek, V. Hübl (C), F. Lukeš – Mahbod, M. Hanzl (A), Jarůšek – Kašpar, J. Mikúš, Hedberg – Jurčík, Helt, Trávníček

Bílí Tygři Liberec: Hrachovina (Schwarz) – Knot, Šmíd (A), Graborenko, Derner, T. Hanousek, Kotvan, Kunst – Lenc, L. Hudáček, Průžek – Ordoš, Marosz, A. Musil – M. Zachar, P. Jelínek (C), L. Krenželok – D. Špaček, Najman, A. Dlouhý