Po vítězství v Hradci Králové v 6. kole byl žlutočerný tým na sedmém místě tabulky a zdálo se, že by mohl v jejím poklidnějším středu setrvat.
Přišla ale rekordně dlouhá série osmi porážek, která mužstvo srazila na sedm kol na samý chvost pořadí Tipsport extraligy.

Byla to rekordní šňůra neúspěchů za posledních devět let. Naposledy Litvínov nebodoval v osmi zápasech za sebou v ročníku 2004/2005.
Třinácté místo - to není bilancování radostné. Ale naděje v něm svitla.

Takový propad obvykle vyústí v trenérskou změnu a HCVL nebyl výjimkou. Dvojice Vladimír Jeřábek a Petr Rosol musela uvolnit kormidelnické posty, na jejich místa přišli Radim Rulík a Miloslav Hořava.
Očekávaný "impuls změny" se dostavil. Verva vyhrála oba další zápasy doma a bodovala v obou duelech venku.
Po pouhých deseti bodech v I. čtvrtině získala ve II. čtvrtině už osm, z dvanácti možných. V tabulce pravdy byla v prvních třinácti kolech -8, v odvetách je zatím +2.

Dolů se padá snadno, nahoru škrábe těžce a pomalu. Chce-li splnit předsezónní cíle, je před mužstvem ještě dlouhá cesta. A spíš, než vysypaná bílým štěrkem, zarostlá trním a bodláčím. Ale hráči a realizační tým ukázali, že se po ní chtějí vydat. To je v této fázi důležité.

Tým se zlepšil v defenzívě. Průměr obdržených branek na zápas byl v prvních čtrnácti kolech 3,29. V posledních čtyřech kolech, pomineme-li "nájezdový" gól, už jen 1,00. A to stále přes marodku poloviny základní sestavy obránců.

Ofenzíva stále není taková jako loni, i když ji po 13. kole posílili zkušení Rosa a Jánský.
Útok je v soutěži pořád nejhorší s pouhými 31 vstřelenými góly. Obrana už devátá s 51 inkasovanými brankami. Horší jsou Karlovy Vary, Chomutov, Liberec, Vítkovice a Třinec.

Zda se Litvínov udrží na bodové vlně se ukáže už příští týden. Po desetidenní přestávce se hned začne v kvapíkovém rytmu: středa - pátek - neděle - úterý.
Druhý extraligový blok, který čítá 19. až 31. kolo (třináct zápasů od 13. 11. do 15. 12.), vůbec hodně napoví.
Tým se na něj začne připravovat po jediném dnu volna od úterý 5. listopadu.

Matěj Stříteský již trénoval a od úterka by se měl normálně připravovat s týmem. Petr Kousalík absolvuje ve středu kontrolní CT vyšetření a jeho návrat do sestavy po přestávce vypadá také nadějně, stejně jako u Petra Chaloupky. Trénovat začne Petr Franěk. Otazník je zatím nad Kamilem Pirošem, ale od 19. kola by také mohl být k dispozici. Z víkendu mají šrámy (v závorce lékařem odhadovaná doba absence) Peter Jánský (cca týden mimo hru), Filip Pavlík (cca 10 dní) a Roman Pšurný (asi týden).

Verva má po pauze relativně příznivý los. Bude hrát osmkrát doma a jen pětkrát venku, z toho třikrát na Moravě.
Na ZS I. Hlinky odehraje Litvínov dost možná "šestibodové" duely s Karlovými Vary, Kladnem i Libercem.

Fanoušci od hor Krušných se mohou doma těšit i na atraktivní duely s oběma pražskými "S".
Sparta přijede už příští neděli!