Sedm bodů před poslední Mladou Boleslaví skončil Litvínov v Tipsport extralize ročníku 2011/2012, nejdelším, který kdy klub odehrál. Devět bodů chybělo po základní části k účasti v play off.
Ohlížíme se za právě skončenou 53. litvínovskou sezónou v nejvyšší soutěži.

Na konci základní části chybělo černožlutým barvám 13 bodů oproti minulému ročníku, místo 77 bodů získal tentokrát jen 64. Z osmého místa v roce 2011 tak klesl na třinácté a po čtyřech účastech v play off v řadě musel tentokrát poprvé do skupiny play out. Vzhledem k její vyrovnanosti čekal tým poprvé po deseti letech boj o záchranu (naposledy jej absolvoval - "jednorázově" - v duelu 52. kola sezóny 2001/2002 o vyhnutí se baráži na Kladně).

Přišli-odešli

Před startem ročníku 2011/2012 vyhlížela Verva zhruba stejně silná jako rok předtím. Řada opor zůstala v kádru, za hráče, kteří odešli (Vopat, Jánský, Černý, Švarný, J. Hübl...) přišly nové posily, vesměs ze slovenské extraligy: nejproduktivnější hráč bratislavského Slovanu Martin Hujsa, z Košic útočník Martin Frolík, z Popradu mladý talent Ján Brejčák, z Ústí na dlouhodobé hostování talentovaný útočník Robin Hanzl a obránce David Pojkar. V prosinci se navíc z Finska vrátil Jakub Černý. Na postu brankáře doplnil Petra Fraňka místo Jaroslava Hübla gólman Martin Volke z Ústí nad Labem, objev závěru předchozí sezóny.

Nepříjemným oslabením bylo ukončení aktivní kariéry obránce Vlastimila Kroupy těsně před začátkem mistrovské části sezóny. Náhrada se nalézt nepodařilo a v omlazené litvínovské defenzívě se absence zkušeného zadáka ukázala obzvlášť citelná, zejména v klíčových chvílích zápasů i celé sezóny.

Základní část

Ale jsme ještě na zářijovém začátku a ten Vervě vyšel: po čtyřech i pěti odehraných kolech vedla tabulku TELH.
V dalším průběhu sezóny se objevily nedostatky ve všech herních činnostech týmu i psychické odolnosti, které měly za následek pokles v tabulce.

První polovina
V první čtvrtině získal tým jen 15 bodů. Výsledkový propad přišel od 7. kola (pět porážek v řadě).
Ve druhé se zlepšil pouze o bod na 16 bodů. Několik zápasů zachránil v závěru.

V polovině základní části tak bylo mužstvo těsně mimo postupovou "desítku" a představenstvo klubu se na konci listopadu rozhodlo k výměně trenéra, Vladimíra Kýhose nahradil po 26. kole na postu hlavního kouče Jiří Kučera. Mužstvo bodovalo v následujících pěti zápasech, z toho čtyři vyhrálo (12 bodů).

Zranění, absence
V prosinci a lednu tým výrazně oslabilo zranění dvou klíčových hráčů, útočníků Lukeše (delší pauza) a posléze Hübla (několik zápasů). Oba byli v té doby výraznými tahouny týmu, měli vynikající formu, patřili mezi pět nejlepších útočníků soutěže a byli její nejlepší dvojicí. Navíc dostal pětizápasový disciplinární trest kapitán týmu Martin Ručinský a ve druhé polovině ledna chyběl brankář Franěk.

Druhá polovina
Ve třetí čtvrtině došlo ke zlepšení na 19 bodů, zejména díky zlepšení výsledků a hry po výměně trenérů, ale další propad ve čtvrté části (z prvních osmi utkání jen 7 bodů) vedl pět kol před koncem ke zvýšení ztráty na play off a ke druhé změně v realizačním týmu. Jiřího Kučeru nahradil Vladimír Jeřábek.

Po trenérské změně tým opět začal bodovat, třikrát za sebou vyhrál (dohromady 7 bodů), snížil ztrátu na desáté místo na tři body, ale zisk 14 bodů za čtvrtou čtvrtinu na účast v play nakonec nestačil. Rozhodlo se předposledním 51. kole.

Play out

Nejvyrovnanější skupina o záchranu od doby jejího zavedení (první celek od posledního dělilo po 52. kole šest bodů) kladla na jednotivé celky značný tlak a slibovala napětí (pro kluby ne zrovna vítané) až do konce. Slavia Praha a Litvínov neměly s těmito zápasy ještě žádnou předchozí zkušenost.

Litvínov začal výborně, výhrou v Praze a postupem na 12. místo. Ve druhém utkání na ledě Mladé Boleslavi ale propásl možnost odskočit soupeři na devět bodů a situace se zkomplikovala. Ještě více po domácí porážce s Karlovými Vary. Po dvoubodové výhře nad Slavií, o které rozhodl jediný gól v zápase, se poprvé lámal chleba v utkání s Boleslaví. Tým prokázal lepší morálku, když v závěru duelu dokázal otočit stav 2:4 na 5:4.
Porážky ve Varech a v Praze však znamenaly, že před druhým klíčovým duelem s Boleslaví poprvé v sezóně (jen vinou horšího skóre) klesl na poslední místo.

Návraty
Před zápasem v Praze 23. března se do sestavy vrátili dva hráči. Po desetizápasové absenci zaviněné zraněním brankář Petr Franěk, po celých dvou letech pak obránce Jiří Šlégr.
Ten večer to nepomohlo, Franěk střídal za stavu 0:3 a tým prohrál (2:6), ale čas obou měl ještě přijít...

Váha technické branky
Bitvu bitev v Mladé Boleslavi tým zvládl. Stejně jako jeho předchůdci v roce 2002 na Kladně, v roce 1980 v Brně nebo v 60. letech v minulého století, se mužstvo v rozhodující chvíli semklo a předčilo soupeře herně i takticky. Výborně zachytal Petr Franěk. Jiří Šlégr bojoval, rval se (doslova a do písmene) a strhával tak k podobnému nasazení i ostatní hráče.
Za stavu 1:2 nezbylo Boleslavi nic jiného než odvolat brankáře. S kotoučem proti prázdné brance se následně vydal Michal Trávníček, byl faulován a sudí odpískali technický gól. Také jeho váha se měla projevit...

Karlovy Vary i Slavii následně tým zdolal za tři body a poskočil na dvanácté místo. Zejména s Vary to bylo drama, ještě pět minut před koncem Verva prohrávala 2:3! Přesto vyhrála (6:3).
Šlégr přihrál na dva góly a proti Slavii na třetí, vítězný, Ručinskému (2:1).
Ale ani největší soupeř z Boleslavi nelenil a udržel si šestibodovou ztrátu na Litvínov a pětibodovou na Vary. A tím i malou naději až do posledních dvou kol.

Záchrana
Litvínov potřeboval k jistotě bod z posledních dvou zápasů a získal jej už v pátek. Utkání bylo tuhým bojem, ve kterém soupeř vedl 1:0. HCVL vyrovnal na 1:1, v poslední třetině se musel třikrát bránit v oslabení.
Nebýt Trávníčkova gólu, mohla hrát Boleslav power play o gól, který by znamenal udržení naděje až do neděle, nervy by byly podstatně větší... Gól však nepadl a stav 1:1 po 60 minutách znamenal pro Litvínov kýženou jistotu.
Dojem ještě vylepšila Lukešova branka v prodloužení, která soupeře poslala definitivně do baráže.

Konečná tabulka na 11. - 14. místě
1. Energie K. Vary     64 23  5  7  29  179:193  86
2. Slavia Praha          64  21 7  8  28  170:185  85
3. VERVA Litvínov  64 19 11 4  30  170:206  83
4. Mladá Boleslav      64 20  5  6  33  154:196  76 – do baráže

Bilance - málo bodů zvenku, výborná prodloužení

Hráčům Vervy se v sezóně nedařilo na kluzištích soupeřů. Ze šestadvaceti pokusů vyhráli venku jen pětkrát. Tady chyběly body v konečném účtování nejcitelněji.
Další dvě výhry mimo svůj stadión přidali v play out.

Naopak skvěle tým zvládal boj o druhý bod v případě nerozhodného výsledku v základní hrací době. Do prodloužení šel litvínovský zápas v celé sezóně hned 15x, tedy téměř každý čtvrtý. Z toho hned 11x se radoval tým z Podkrušnohoří: 4x v prodloužení a 7x v samostatných nájezdech.
To byl vítaný bonus, zejména v sezóně, ve které záleželo na každém výsledku.

Návštěvnost

V základní části přišlo v Litvínově nejvíce diváků na zápas s mistrovským Třincem 28. prosince ve 34. kole (6250).
Průměr byl 4 336 diváků na jeden zápas.
Ve skupině o umístění byl rekord zaznamenán na zápas s Ml. Boleslaví v 11. (63.) kole (4 950).

Jednotlivci

brankáři
Jedničkou sezóny dle odchytaných minut byl Martin Volke.
V úspěšnosti zásahů dosáhl lepšího výsledku v základní části (o 0,44 desetiny procenta) i v play out (o 3,02 procenta) Petr Franěk.
V několika zápasech dostal šanci i junior Patrik Nechvátal.

obránci
Karel Kubát byl jediným hráčem, který nastoupil ve všech 64 utkáních. Spolu s Richardem Jarešem byl Kubát i nejproduktivnějším zadákem se 17 body (4 + 13). Střelecky se nejvíce dařilo Matěji Stříteskému (6), který byl s Kubátem a Jarešem nejlepší v hodnocení +/- bodů (-2).

útočníci
Nejlepším střelcem týmu se stal Viktor Hübl s 25 góly, před v závěru výborně finišujícím Františkem Lukešem (21). Lukeš týmu osmi góly zase vystřílel záchranu ve skupině o umístění.
V základní části byl nejlepší Hübl (21) před kapitánem Ručinským (16).
Hübl vyhrál také bodování +/- bodů (+7).