Týmy na sebe narazily v průběhu přípravy na nový ročník. Tam se dvakrát radoval právě Litvínov, který nejdříve Středočechy porazil těsně v prodloužení. O týden později černožlutí zaznamenali vítězství 5:2. Extraligový navrátilec tedy bude mít o co hrát.

Staronový kouč Šlégr

Třetí prohrou v řadě skončilo setkání Vervy s Olomoucí. Příznivci čekali na první gól až do 35. minuty, kdy je rozradostnil Jan Myšák. Ridera bleskurychle odpověděla prostřednictvím Olesze. Do závěrečného dějství vstoupila lépe Olomouc, za kterou skóroval Nahodil. Jak se říká, všechno chodí v triádách a i Mora přidala další dvě trefy.

Naději vykřesal svým gólem ofenzivní obránce Kubát, kterého napodobil Martin Hanzl. Verva nakonec padla o jeden gól, i když vše mohlo být jinak. Severočeši měli jasnou střeleckou převahu, ale chybělo štěstí v koncovce.

„Ve třetí třetině jsme se sesypali,“ řekl na pozápasové konferenci Jiří Šlégr. „Inkasovali jsme branku v přesilové hře, to je známka toho, že nám to nejde celou sezonu, i když na nich pracujeme,“ pokračoval. „Je složité dohánět stav 1:4 ve třetí třetině,“ uzavřel.

K utkání si své dodal i střelec posledního gólu Martin Hanzl. „Přišlo mi, že výpadek přišel v okamžiku, kdy dostaneme gól,“ podotkl logicky. „Naše hra se úplně sesype a pak chceme dohonit něco, co už nejde. Nevím, jak si to vyložit. Stává se nám to každý zápas,“ povzdechl si. „Určitě bych přesilovky zjednodušil,“ nastínil řešení krize.

Špatné výsledky přinesly i překvapivou zprávu, představenstvo jednalo o aktuálních problémech v družstvu. Médii proběhly informace, že klub jedná například s Vladimírem Růžičkou. Vše vyvrátilo vedení v úterý, kdy Šlégra podrželo, přestože nabídl svou rezignaci.

Mimo sestavu byl však postaven obránce Kubát, paradoxně střelec jednoho z gólů proti Olomouci. Trenérský tým zareagoval na vyvstalou situaci a vyřadil obránce ze soupisky z výkonnostních důvodů. Jeho vymodlený návrat z Ruska sliboval zpevnění obrany, což se nakonec nestalo. Ve statistikách svítí u jeho jména děsivých -11 bodů. Bývalý hráč Admiralu během dvanácti zápasů nasbíral jednu branku a dvě asistence.

Ve ranních středečních hodinách zveřejnil klub informace o příchodu nového hráče. Na sever Čech přichází v rámci hostování Tomáš Pavelka, jenž už v minulosti už oblékal černožlutý dres. „Tomáš Pavelka pro nás představuje velkou ofenzivní posilu do obranných řad,“ komentoval staronovou akvizici Jiří Šlégr.

Klubové bodování vede Richard Jarůšek, jenž má na svém kontě osm bodů, o prvenství se dělí s Jakubem Petružálkem. Druhou příčku si přivlastnil Martin Hanzl, který má o zářez méně. Bronzový „flek“ drží talentovaný Jan Myšák se šesti body.

Druhá prohra v řadě

V dohrávce 11. kola Tipsport Extraligy narazili kladenští na favorizovanou Kometu. Šlo o pikantní souboj, protože v brněnském dresu se představil Tomáš Plekanec, který v minulé sezoně hájil mimo jiné barvy Rytířů. Parta okolo Jaromíra Jágra chtěla napravit vysokou prohru s Mladou Boleslaví.

Do utkání vstoupili rozhodněji Středočeši, protože šli díky Machačovi do vedení, asistenci na brance zaznamenala i legendární „osmašedesátka“. Rytíři využili přesilovou hru poté co jí proměnil kanadský útočník O´Donnell. Svěřenci Petra Fialy se ale vzepjali, v čase 22:41 vstřelil kontaktní branku Lukáš Kucsera, nová posila z Vítkovic.

Opavský rodák byl i u druhého gólu, když v početní převaze protlačil kotouč za Godlova záda. Drama se shakespearovskými parametry našlo rozuzlení až ve třetím dějství. Puk rotoval po ose Němec – Kucsera – Holík, poslední jmenovaný na sebe převzal veškerou zodpovědnost a svižnou střelou získal Kometě tři body.

„Samozřejmě jsme chtěli doma opět bodovat, zvlášť před plným stadionem,“ komentoval diváckou kulisu trenér David Čermák. „Vstup do zápasu se nám povedl, měli jsme tam dobrý pohyb, dostali jsme se do vedení 2:0. Myslím, že ani začátek druhé třetiny nebyl špatný, ale pak jsme bohužel udělali velkou chybu po buly, z čehož pramenil první gól Brna, potom zbytečný faul, z čehož pramenil druhý gól,“ obsáhle popsal důvody obratu.

„Zbytečně jsme pustili Brno do hry. Pak se ukázalo, jak má Brno zkušený tým,“ pokračoval. „Pohlídalo si to směrem dozadu, my jsme naopak udělali ve třetí třetině další zbytečnou chybu a Brno nás potrestalo,“ uzavřel uznale.

Po zápase se rozpovídal pro klubový web David Stach. „Měli jsme dobrou první třetinu. Byl to ale takový divný hokej,“ litoval. „Doma musíme prostě vyhrávat. Jsme tu silní a body nesmíme pouštět ven. A je úplně jedno, jestli sem přijede poslední anebo první tým,“ uzavřel útočník.

Z hlediska produktivity si může fanoušek připadat, jak kdyby se vrátil o pár desítek let zpět do historie. Rytířskou tabulku vede Jaromír Jágr, který nasbíral 11 bodů. Sekunduje mu David Stach se stejným počtem. Druhé místo patří Austinu Bradymu (9 b.), o bod méně má třetí Ladislav Zikmund.

Soupiska z minulého utkání:

HC VERVA Litvínov: Janus (Honzík) – Jánošík (A), Kubát, Baránek, Ščotka, Štich, L. Doudera – Válek, V. Hübl (A), F. Lukeš – Petružálek, M. Hanzl, Jarůšek – Myšák, Gerhát, Kašpar – Jurčík, Helt, Trávníček (C) – Zygmunt

Rytíři Kladno: Godla (Cikánek) – Nash, Austin, Zelingr, Lakos, Barinka, Romančík – Jágr, Stach, Zikmund – Redlich, Machač, Strnad – Valský, Kaut, O’Donnell – Hajný, Melka. Š. Bláha – Réway