Na slovíčko s extraligovým rozhodčím

Pochází z hokejové rodiny: otec je rozhodčím a při zápasech pravidelně sedá v boxu trestoměřičů, bratr Jakub hraje nyní v Třinci, syn Jakub v mládeži Litvínova.

Miroslav Petružálek z Litvínova (narozen 1978) brázdí s píšťalkou extraligová kolbiště.

Jste prvním hlavním extraligovým rozhodčím z Litvínova? Pamatujeme si jen Josefa Touše na čáře.
"Určitě ano, i když on pískal nebo začínal myslím ještě v době, kdy byli jen dva rozhodčí."

Mezi hlavní extraligové sudí jste povýšil kdy?
"Už v minulé sezóně, tedy na loňský ročník."

Ale premiéru v nejvyšší sezóně jste měl neplánovaně dřív…
"Ano, před několika lety, 4. ledna 2009. Bylo to v Litvínově při zápase s Pardubicemi, o čelo tabulky. Zranil se hlavní rozhodčí Minář a delegát František Rejthar mě oslovil, abych zápas dopískal. Na čáře byli Pavlovič a Kiss, první se posunul na hlavního, já si jel po první třetině domů pro věci a odpískal druhou půlku zápasu na lajně."

Jaké to bylo pískat letos 10. září první extraligový zápas v Litvínově?
"No, nervózní jsem byl, přece jen doma a před velkým publikem. Rozdíl to byl proti jiným utkáním. Nic závažného jsem snad nezkazil, i když nějaké chyby tam jako v každém zápase byly."

Kolik zápasů máte letos na kontě?
"V extralize osm a takových osm až deset v nejstarších mládežnických kategoriích. V Litvínově jsem rozhodoval ještě zápas s Kometou Brno. Celkem jsem ve své kariéře zatím odřídil něco přes 1500 utkání na všech úrovních".

Jak takovou porci stíháte?
"Není to jednoduché. To je jedna z věcí, kterou si veřejnost neuvědomuje, časovou náročnost. Nejsem „profi“ rozhodčí, těch je u nás jen osm. Ti jsou vytěžovaní víc. Já pracuju normálně na plný úvazek, jako obchodní zástupce. Někdy je těžké to skloubit. Tímto bych strašně rád poděkoval mému zaměstnavateli, který mi maximální možnou měrou vychází v uvolňování vstříc."

Máte pocit, že rozhodčí jsou u nás hájeni málo nebo moc?
"Tak akorát, řekl bych. Hodně se to v poslední době zlepšilo."

Pravidlo o zákazu nevyjadřování se aktérů utkání k rozhodčím v den zápasu je podle vás správné?
"V Čechách myslím určitě."

Rozhodoval jste už bratrův zápas?
"Ano, povedlo se mi to hned v prvním kole, hráli v Brně."

Vyloučil jste ho?
"Ne, ani žádný osobní kontakt jsme neměli. Bavit jsme se nemohli, to máme smluvně zakázané, stejně jako to říkat dopředu. On ani nevěděl o tom, že je budu pískat. Kluby se to dozvídají až tři hodiny před zápasem."

Kdy a jak probíhá hodnocení vašeho výkonu v zápase?
"Je-li na zápase delegát, hned po utkání. Probere s námi každý faul a všechny sporné situace. Pokud na zápase není, supluje jeho funkci brankový videorozhodčí. Buď hned po zápase, nebo to pak všechno dává do systému, který slouží k rozdělování rozhodčích. My sami se snažíme poučit, zápasy jsou na videu, sporné situace si pouštíme a snažíme se poučit z chyb. Hlavní hodnocení sezóny je až po jejím skončení, rozhodčí jsou na jeho základě rozděleni do několika skupin."

Pravidla jsou jasná, ale jakými fyzickými testy musíte před sezónou projít?
"Cooperův test, do 27 let musí rozhodčí uběhnout za dvanáct minut 2900 metrů, poté se mu to za každý rok věku snižuje o 25 metrů. Pak jsou tam bruslařské cviky."

Máte s během problém?
"Ne, v poslední době mně běhání baví, v testu uběhnu přes tři kilometry."

Jaké používá rozhodčí chrániče?
"Různé a také jak kdo. Běžně holenní, loketní, suspenzor, vnitřní kalhoty má většina čárových, všichni povinnou helmu. Někdo i malou vestu."

Na kolik vybavení přijde?
"Kolem pěti tisíc, samozřejmě bez bruslí. Ty se dají pořídit od pěti třeba až do osmnácti tisíc, záleží na značce a komfortu. Já mám Bauerky, kolem 10 – 12 tisíc."

Potkalo vás už nějaké větší zranění?
"Musím to zaklepat, naštěstí ne. Snad to vydrží. Modřiny, naraženiny, rány pukem, nebo že člověk dostane hokejkou či špatně spadne, to se samozřejmě stává často."

Jste příznivcem mikroportů u rozhodčích, které fanouškům reálně přibližují zápas, vaše vyjádření a reakce hráčů?
"Je to smluvně dané, musíme to používat. Mě osobně to nevadí, s komunikací nemám problém."

A co mít možnost (či povinnost) veřejně oznámit každé své rozhodnutí na ledě v probíhajícím zápase?
"Proč ne. Oznámit přestupek klidně."

Měl jste někdy problém s odjezdem ze zápasu?
"Zase to zaklepu, neměl."

Jaká je cesta mezi mezinárodní sudí? Uvažujete o tom?
"Letos jsem získal mezinárodní licenci IIHF "C", už jsem také odřídil nějaké mládežnické repre zápasy. Třeba loni ČR – Rusko osmnáctek. Vzhledem k věku už o mistrovstvích světa nebo podobných utkáních spíš neuvažuju."

Když se někdo chce stát rozhodčím, co má udělat?
"Přihlásit se, třeba přímo ke mně napsat, dělám předsedu krajské komise rozhodčích. Kontakt dotyčný najde na krajském webu přes ČSLH. Pořádáme pravidelné semináře, před i po sezóně."

Kolik se vám hlásí nových adeptů?
"Tak dvě až tři desítky ročně, ale byli bychom rádi, kdyby se jich hlásilo víc."