Poslední místo po deseti kolech? Varování.
Odehrána byla teprve necelá pětina soutěže a ztráta pouhých devíti bodů za prvním celkem ukazuje, že se tabulka během pár kol může zcela překopat. Nicméně černožlutý klub nebere současné postavení v tabulce na lehkou váhu. Není důvod k panice, ale ani ke klidu.

Trenéři zamíchali se sestavou nebývalou měrou a od úterý se v novém složení útočných formací připravují přerušit sérii čtyř porážek a zabodovat.
Ať už v pátek na Kladně nebo v neděli proti Vítkovicím.

Kladno dělí od Vervy jen lepší skóre, totéž třináctý Chomutov. Rozdíly jsou minimální a každá výhra či prohra se v tabulce okamžitě projeví. Kdo ví, zda soutěž opět nerozhodne až poslední kolo základní části. Ale po něm může třeba chybět i jediný bodík. Proto nikdo nedá na ledě nic zadarmo.

Loni byla Verva v tuto dobu (po desátém kole) v tabulce šestá, šest bodů za prvním. To je minimální rozdíl oproti letošku, ale se ziskem 18 bodů.
Problém tkví v produktivitě. Důkaz?
Střel na soupeřovu branku vyslal tým loni 336, letos 321. To je rozdíl pouhé 1,5 rány na utkání, zanedbatelný. Zakopaný pes je tedy v úspěšnosti střelby, důrazu před brankou, přesnosti, štěstí...

Doplněno: Do tréninku už se zapojil Pavel Francouz, zkoušel to i Petr Chaloupka. Po nemoci začal trénovat ve středu také Jiří Zeman, na ledě se objevil i Jiří Šlégr, ale nad pátečním startem zejména posledních dvou je otazník. Ve čtvrtek se k mužstvu znovu připojil Zbyněk Sklenička.

Rytíři Kladno mají stejně jako Litvínov v kádru dva olympijské vítěze z Nagana, Pavla Pateru a Libora Procházku. Patera se zatím trefil jednou a šestkrát asistoval, Procházka má na kontě jednu přihrávku. Jejich kolega a vrstevník Martin Procházka před časem udivoval v televizní taneční soutěži.

Bodování kraluje Francouz Sacha Treille (6+4). Třetí je útočník Dragoun, který se mihl i v litvínovském dresu. Delší dobu zde strávil zkušený obránce Marek Černošek. Lodivodu Vojtovi přišel vhod návrat obránce Tomáše Kaberleho, protřelého mnoha zápasy v NHL, i Petra Tenkráta ze Sparty.

Poslední víkend se Rytířům stejně jako Litvínovu nedařilo. Doma podlehli Třinci (4:5) a ve Varech vysoko (1:6).
Před vlastními fanoušky se nyní představí dvakrát za sebou, v neděli hostí před TV kamerami Kometu.

Litvínov říká: Musíme v tabulce výš a hlavně začít zase pravidelně bodovat. Sportovní manažer kladenského klubu Martin Vejvoda vidí na klubovém webu situaci Rytířů takto: "Vím, že si v kabině správně popisují situaci a na základě analýzy dojde ke změně. V následujících dvou zápasech se to ukáže."

V pátek se hrají jen čtyři zápasy, dva byly předehrány a jeden bude dohrán. Kromě utkání na Kladně se hrají ještě Chomutov - Hradec, Pardubice - Vary a Slavia - Sparta.