Přestupové námluvy netrvaly dlouho. Tehdejší trenér oslovil Januse, který nabídku s díkem přijal. „Zájem z Litvínova jsem přivítal,“ řekl v jednom z prvních rozhovorů po svém návratu. Přiznal dokonce, že mu nebyla Verva „volná“ ani po přestupu. „Kluci to měli těžké. Nechytil se začátek a pak už to někdy bývá složité dohnat,“ komentoval sezonu 2017/18.

Uplynulý ročník začali Severočeši lépe, vyhráli prvních šest utkání a vyhřívali se na špici ligové tabulky. „Přijít v neděli domu po zápase s dobrým pocitem, že se vyhrálo, jsme na čele tabulky,“ hodnotil úvodní vítězné zápasy, zároveň však jedním dechem dodal: „Šest výher je šest výher, ale pořád je toho hodně moc před námi.“

Poté přišla špatná série čtyř utkání bez výhry, kterou Severočeši překonali až v zápase se Spartou, kdy na ledě O2 Areny vyhráli 2:1. Janus předvedl 21 zásahů a připsal si zvláštní zářez. V 52. minutě nahrál Martinu Hanzlovi, a ten překonal Honzíka v brance domácích. „Lepší to snad mohlo být jen, kdybych dal na konci gól. Samozřejmě to potěší, ještě když je to na vítěznou branku,“ smál se po utkání brankář.

Na přelomu října a listopadu se začal rýsovat problém, který pronásledoval Vervu až do posledních zápasů, nízká produktivita. „Je to jen otázka času, nedá se každé utkání vyhrát na jeden vstřelený gól. Musíme se zlepšit v koncovce, vzadu je to dobré,“ nastínil problematiku Janus v jednom pozápasových rozhovorů.

V závěru sezony, kdy všichni bojovali o předkolo play off předváděl slovenský rodák nadstandardní výkony. V domácím zápase s Plzní si připsal 35 zákroků a pouze jednou inkasoval. „Musíme dokázat, že umíme hrát hokej a urvat to,“ hodnotil zápas.

Po neúspěchu v boji o vyřazovací části se Janus předvedl také v baráži, kde odchytal dvě utkání, ve kterých Litvínov zvítězil. Poté ho nahradil jeho brankářský kolega Michael Petrásek. V posledním zápase sezony se na místo mezi třemi tyčemi postavil juniorský talent Pejsar.

Pojďme si na závěr celého článku shrnout kariéru Jaroslava Januse. Narodil se v Prešově, kde rovněž začínal s hokejem v tamním týmu. Odtud zamířil do věhlasného Slovanu Bratislava, ve kterém působil v několika mládežnických kategoriích. Toto angažmá mu otevřelo dveře do reprezentace „osmnáctek“ a také k nabídkám týmů ze zámoří.

Začal působit v týmu Erie Otters, jenž hraje OHL. V pensylvánském městečku odchytal dvě sezony, poté si ho v roce 2009 vybrala ve vstupním draftu Tampa Bay Lightning. Další léta byla ve znamení AHL, kde působil v Norfolku Admirals, se kterým v sezoně 2011/12 získal Calder Cup.

Kýžená šance v NHL ale nepřicházela, a tak se devětadvacetiletý gólman opět stěhoval, tentokrát do Slovanu Bratislava. Slovenská metropole zažívala boom zvaný KHL, v tomto kolotoči se Janus udržel tři roky. Během nich se stihl objevit v KHL All Stars.

Další destinací byla Sparta, za kterou zvládl osm zápasů, poté přišlo angažmá v Litvínově. Přišel jako náhrada za Pavla Francouze a na severu vydržel dvě sezony. Po nich zkusil opět štěstí ve Slovanu, kde však přišla studená sprcha. Místo brankářské dvojice Janus – Brust přišlo duo Štěpánek Mazanec, a tak si musel hledat útočiště jinde.

Deset zápasů odchytal v dresu libereckých Tygrů, poté přišlo sladké černožluté rozuzlení. Jaroslav Janus se vrátil na sever Čech!