Mezinárodní konfrontace! Sestava, o soupeřích, vše o turnaji, výsledky

Ke čtvrtému a pátému zápasu v přípravě v rámci turnaje Lehner Cup se dnes ráno vydal HCVL do Švýcarska.

Ve své historii odehrál Litvínov už celkem 462 mezinárodních zápasů (plus 16 utkání B-týmu v 60. letech).
Nyní připíše další dva: v sobotu večer (19:00) se v Bielu utká s domácím EHC, v neděli odpoledne (15:00) pak v Sursee, hlavním dějišti turnaje, s HC Ambri-Piotta.

Litvínov odjel do Švýcarska se dvěma brankáři, sedmi obránci a čtrnácti útočníky. Sobotní sestava se proto od té nedělní může v útoku lišit. Šanci tentokrát dostanou spíše ti zkušenější:
Kantor, Soukup – Dietz, Kubát – Baránek, Pilař – Doudera, Sorvik – Gula – Lukeš, Hübl, Jánský – Černý, Hanzl, Nicholls – Trávníček, Gerhát, Hořava – Doležal, Válek, Jurčík – Nejezchleb, Matai
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Biel leží v severozápadní části Švýcarska a nachází se právě na rozhraní německy a francouzsky mluvící části země. Jméno se proto uvádí v obou jazykových verzích, často i najednou: Biel–Bienne.
Město má okolo 50 tisíc obyvatel a sídlí v něm vyhlášená hodinářská firma Omega.

Biel a Česko? To je letos třeba také výhra tenistky Vondroušové na tamním turnaji WTA.

Místní hokejový klub byl založen v roce 1939. Mistrem země se stal třikrát, v letech 1978, 1981 a 1983.

S EHC Biel se Litvínov v historii utkal dvakrát. Poprvé v létě 2009 v rámci zájezdu do Švýcarska a Rakouska. Před 1621 diváky skončil zápas v Bielu nerozhodně 4:4.
Odveta se uskutečnila už za půl roku. V dlouhé olympijské přestávce v roce 2010 se žlutočerní vydali do Švýcarska znovu a 21. února v Bielu prohráli těsně 3:4.

Klub je účastníkem nejvyšší švýcarské soutěže NLA. V minulé sezóně se kvalifikoval do play off z posledního osmého místa. Ve čtvrtfinále byl vyřazen pozdějším mistrem Bernem 4:1 na zápasy.

Svěřenci trenéra Mc Namary zahájili přípravu 8. srpna vítězstvím nad EHC Visp (švýcarská liga) 5:1. Dvakrát se trefil Pouliot.
Utkání v Bielu můžete v sobotu sledovat zde
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Nedělní soupeř Vervy HC Ambri-Piotta je rovněž účastníkem nejvyšší švýcarské soutěže NLA. V minulé sezóně skončil poslední, dvanáctý. Zachránil se až v baráži proti Langenthalu, který porazil 4:0 na zápasy.

Na turnaji Lehner Cup je Ambri poměrně pravidelným účastníkem. V letech 2013 a 2016 jej vyhrálo.

Klub byl založen v roce 1937. Mistrem domácí soutěže se stal před osmnácti lety, v roce 1999. Působí v jižním Švýcarsku ve městě, které leží v nadmořské výšce přes 1800 metrů. Dvakrát vyhrál někdejší evropský Kontinentální pohár (1999 a 2000).

S tradičním reprezentantem švýcarského hokeje se Litvínov utkal již osmkrát a vždycky to bylo ve Švýcarsku. Přesto ani jednou neprohrál a celkem sedmkrát zvítězil, z toho šestkrát v základní hrací době.

Poprvé zavítali Severočeši do Ambri už před více než půlstoletím, 28. listopadu 1965. V rámci zájezdu do Švýcarska zde deklasovali domácí vysoko 13:3. Ve vzájemných stycích pak následovala 16-letá přestávka.

Až 27. prosince 1981 zde žlutočerní v rámci (tehdy velmi vítaného) zájezdu do západního Německa a Švýcarska zvítězili opět velmi výrazně, 9:2. O tři dny později v Küssnachtu skončil zápas nerozhodně 6:6.

HCAP (tato písmena má klub i ve znaku) inkasoval od „Chezy“ ještě jednou dvouciferně, a to o čtyři roky později. Den před Silvestrem roku 1985 byl konečný výsledek 11:2.

Rok na to, opět na zájezdě v mezisvátečním čase na konci roku, vyhrál Litvínov 28. prosince 1986 už jen těsně 6:5. V roce 1988 vyrazila litvínovská výprava do země helvétského kříže znovu, tentokrát poprvé v létě, ještě před sezónou. Přesně na den dvacátého výročí okupace naší země vojsky okolních socialistických států 21. srpna 1988 vyhrála 6:1.

Po sametové revoluci se oba kluby utkaly znovu až o 19 let později, 25. srpna 2007. Bylo to v rámci turnaje Kolin Cup v Zugu. Ambri tehdy podlehlo Krušnohorcům až po samostatných nájezdech 2:3.

Zatím poslední duel se odehrál před sedmi lety, 15. srpna 2010. To už v dějišti nedělního zápasu, ve švýcarském Sursee. Litvínov vyhrál 5:2. Uspěje i tentokrát?

Z bývalých litvínovských hráčů působili v tomto švýcarském klubu tři. Martin Štěpánek dvě sezóny (z toho jednu s Tomášem Vlasákem) a Rus Dmitrij Denisov.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Jak jsme již před časem informovali, turnaj v Sursee se od loňského roku jmenuje Lehner Cup a je zde pořádán již popáté. Letos je třídenní a jeho dějištěm je místní Eishalle.

Účastní se tradičně čtyři týmy, vždy dva švýcarské a dva zahraniční. Zajímavý je systém: oba zahraniční týmy se vždy utkávají s oběma švýcarskými, ne mezi sebou. Hraje se od pátku 11. srpna do neděle 13. srpna.

Za výhru v 60 minutách jsou tři body. Za remízu v normální hrací době mají oba soupeři bod, za vítězství v pětiminutovém prodloužení (hraje se tři na tři) nebo po samostatných nájezdech získá vítěz druhý.

HC VERVA je na turnaji prezentován jako český mistr 2015 (podobně Adler Mannheim coby mistr německý ze stejného roku), a také jako "velká neznámá tohoto ročníku turnaje."

I v minulých letech byla jména účastníků klání v Sursee zvučná.
Výše jsme zmínili, že v roce 2013 vyhrál celý turnaj HC Ambri-Piotta. Dalšími účastníky byli švédské Örebro, švýcarský Davos a ruské CSKA Moskva.
O rok později vyhrál švýcarský Zug, dále se účastnili: znovu Örebro, německý Düsseldorf a obhájce prvenství.

V roce 2015 vyhrál turnaj německý Kölner Haie, přičemž čtveřici doplňovali Ambri-Piotta, Zug a Orli Znojmo.
Loni vyhrálo znovu Ambri. Konkurencí mu byly celky Kölnu, Zugu a Düsseldorfu.

Rozpis a výsledky turnaje - Lehner Cup 2017:
pátek, 11. srpna
19:45 | EHC Biel – Adler Mannheim 1:4  | Eishalle Sursee / Sursee
sobota, 12. srpna
17:00 | HC Ambri-Piotta – Adler Mannheim  5:3 | Eishalle Sursee / Sursee
19:00 | EHC Biel – HC VERVA Litvínov  4:3p | Tissot arena / Biel-Bienne
neděle, 13. srpna
15:00 | HC Ambri-Piotta – HC VERVA Litvínov : | Eishalle Sursee / Sursee

(Foto: Peter Jánský při gólu do sítě Bielu v roce 2010)