Stejně tak už ví finský gólman Korpisalo, že bekhendový blafák může být opravdu „RH faktorem“ utkání.

Obdivuhodný obrat předvedl český tým ve třetím utkání, po porážce s nedobytnou Kanadou (1:4) a výhře nad slabšími Bělorusy (6:1).

Prohrávat 0:3 ještě třináct minut před koncem a přesto vyhrát za dva body, to se nepovede každý den. A jakkoli je třeba přičíst k velké cti Jandačovým bojovníkům neutuchající touhu po obratu, stejně tak zmiňme na jejich vrub velkou dávku štěstí, kterou k tomu spotřebovali. (Pravda, šli mu ukázkově naproti).

Za stavu 0:3 nastřelili Finové tyč, v prodloužení odpustili sudí Čechům trestné střílení po faulu, v prvním nájezdu trefil soupeř rovněž tyč… Na druhou stranu, nastřelil ji i Robin Hanzl za stavu 1:3.

Litvínovský útočník začal mistrovství slušně. Při prvním střídání v pátek proti Kanadě ve třetí minutě přihrál bruslí do velké šance Horákovi, při druhém v šesté minutě (už klasicky) Zohornovi.

V sobotu už se prvního kanadského bodu dočkal, zapsali mu asistenci na poslední šestý gól obránce Kempného. V pondělí se rozjel k samostatnému nájezdu jako první z Čechů a dokázal, že jeho bekhendový blafák je dnes jeden z nejrychlejších, nejpřesnějších a nejlepších na světě.

Videokoučové všech ostatních týmů si jej nyní jistě pořádně rozeberou, příště by to chtělo vytáhnout jinou variantu nájezdu. A že jich litvínovský útočník má v zásobě víc…

„Snažím se vždy vytěsnit z hlavy ty nájezdy, co neproměním. Byl jsem rozhodnutý dopředu, co udělám, vsadil jsem na tu svou jistotu. Od „Francíka“ jsem věděl, že je to pohyblivý gólman. Kouzlo? Snad je v tom naznačení. Zdálo se mi, že gólman zareagoval a rozhýbal jsem ho,“ uvedl střelec po zápase pro ČT.

Norský zadák Daniel Sørvik zatím do hry nezasáhl, brankář Jaroslav Janus plnil na šampionátu dosud roli slovenské trojky. Pavel Francouz má na pažbě úspěšný zářez v utkání s Bělorusy (6:1).

Pět bodů z devíti možných z prvních tří utkání je slušným vkladem do dalších bojů ve skupině u vědomí toho, že dva soupeři ze tří byli z top ranku.

Česko nyní čekají ve čtvrtek Norové, v pátek Slovinci a v neděli domácí Francie, vše v odpoledních zápasech od 16:15. Končit bude tým v úterý se Švýcary (rovněž od 16:15).