Kvůli sporu Havířova, Přerova a Vsetína s Českým hokejem se loni nejvyšší juniorská soutěž vůbec nehrála. Všichni účastníci kauzy se před pár dny dohodli na smírném řešení, Juniorská liga akademií by se tak příští rok (snad) měla odehrát.

Účastnit se jí bude dvacet týmů, v první fázi se každý s každým střetne dvoukolově. Prvních dvanáct celků postoupí do tří nadstavbových skupin. Do skupiny A zamíří mužstva z 1., 6., 7, a 12. místa, do skupiny B ze 2., 5., 8. a 11. místa a do skupiny C ze 3., 4., 9. a 10. místa.

Týmy z prvních tří pozic získají do nadstavby bonifikaci šesti bodů, kluby na čtvrtém až šestém místě tří bodů. V nadstavbové části se každý s každým utká čtyřikrát, každé družstvo tedy odehraje dvanáct duelů.

Do vyřazovací části projdou první dva celky každé skupiny, plus dva týmy ze třetích míst. Zbytek play off se odehraje formátem na dvě vítězná utkání.

Zbývající mužstva budou bojovat o udržení. Sedm týmů se dvoukolově střetne každý s každým, přímo pak sestoupí tři nejhorší. Pokud mezi nimi bude rakouský Salcburk, tak spadnou čtyři týmy. Do této fáze si kluby body nepřenáší.

Nejhorší zbylé mužstvo ještě nebude mít klid. V baráži totiž narazí na vítěze Extraligy juniorů, výherce série pak dostane právo účasti v Juniorské lize akademií pro sezonu 2021/22.

Kompletní rozpis první části naleznete ZDE. Časy jednotlivých zápasů ještě budou upřesněny.