Píše se rok 1990. Na začátku sezony byl Klíma vyměněn do Edmontonu Oilers. Do týmu, ve kterém před několika lety řádil legendární Wayne Gretzky. Olejáři bojují ve finále play off s Bostonem Bruins. Série lépe vyznívá pro kanadský celek, který vede 3:1 na zápasy. V pátém utkání ale Medvědi vzdorují. Stav 2:2, třetí prodloužení. Klíma přebírá kotouč a s klidem prostřeluje brankáře Bostonu. O několik chvil později je zasypán šťastnými spoluhráči.

Přes Litvínov do reprezentace

Jeho životní kapitola začala den před Vánoci v roce 1964. Rodák z Chomutova rychle pochopil, že chce svou sportovní kariéru zasvětit hokeji, který měl v rodině. Klímův otec Josef působil několik sezon v Chomutově.
 
První krůčky dělal v severočeském Litvínově, kde nejdříve působil v mládežnických kategoriích. V sezoně 1981/82 dostal první šanci v dospělém hokeji a hned z toho bylo 18 zápasů. Do statistik se zapsal sedmi góly a třemi asistencemi.
 
Ve stejném roce se také objevil na juniorském mistrovství ve Švédsku. Tam si po jeho boku zahrál Dominik Hašek, František Musil, Vladimír Kameš či Petr Rosol. Především dvě poslední jména jsou velmi důležitá pro další vývoj Klímovy kariéry. Na zmiňovaném šampionátu dokázali Čechoslováci získat stříbro.

Ve druhé sezóně už zaznamenal větší porci zápasů, v nichž se dokázal devatenáctkrát prosadit. Jeho forma mu vynesla další pozvánku do reprezentace. Zahrál si na mistrovství světa juniorů v sovětském Leningradu. I tentokrát bral výběr okolo Vladimíra Růžičky stříbro.

Po úspěšném šampionátu se o slovo přihlásil také západní hokej. V roce 1983 bylo levé křídlo draftováno Detroitem Red Wings jako celkově 86. volba.

Dvojitý ligový šampion emigroval

Jako většina mladíků musel i Klíma vykonat svou brannou povinnost. Dva roky tedy strávil v jihlavské Dukle. Tam pod taktovkou Stanislava Neveselého vznikla lajna Rosol-Klíma-Kameš, která byla ve svých časech srovnávána s legendárním útokem Larionov-Makarov-Krutov.

Trio dotáhlo v sezoně 1983/84 Jihlavu k titulu. Klíma se se svými spoluhráči představil na další mezinárodní akci, ze které přivezl bronz. Následující ročník pro něj začal zostra, byl nominován na Kanadský pohár, na kterém Čechoslováci obsadili předposlední místo. Pachuť prohry zahnal vítězstvím ligové trofeje.

Poté přišla Klímova chvíle. Chtěl hrát hokej na lepší úrovni, což mu mohla nabídnout jen NHL, a tak v průběhu soustředění československé reprezentace v německém Rosenheimu zmizel. Svému kolegovi Petru Rosolovi nechal na pokoji lísteček, kde stálo: „Čau, Kozel.“

Útěk naplánoval se svou partnerkou, se kterou několik dní žil v bungalovu na německo-švýcarských hranicích. Poté nasedl na letadlo směr Amerika. Tam se hlásil u svého budoucího týmu, Detroitu Red Wings. Bývalý litvínovský hráč se na západě rychle zorientoval, dokonce si zahrál v reklamě na pivo.

 
„Dostali jsme auto. Je to černej Chevrolet Cammaro 1986,“ psal v dopisech domů. V červeném dresu strávil pět sezon. Dlužno dodat, že skrze pět zápasů okusil také AHL. Jeho angažmá v Red Wings ale skončilo na začátku ročníku 1989/1990.

Edmonton Oilers a ti ostatní

Do kanadského celku přišel na startu sezony, během níž si připsal 63 startů v základní části. Jeho chvíle přišla v play off, kdy ukončil finálový zápas ve třetím prodloužení. Slavil zisk Stanley Cupu po boku takových legend jako Jari Kurri či Mark Messier.


V úspěšném celku vydržel Klíma čtyři roky. Poslední sezona nebyla příliš vydařená, neboť Olejáři se nedostali poprvé ve své historii do vyřazovacích bojů. Nastal čas na změnu, a tak se přesunul do nově vzniknuvšího týmu, Tampy Bay Lightning. Za tu ve zmiňovaném ročníku odehrál 75 zápasů a získal 55 bodů.
 
V následujícím roce začala sezona se zpožděním, čehož Klíma využil a odehrál několik zápasů za Wolfsburg a jedno utkání za Zlín. Poté se vrátil do NHL, kde strávil další dva roky v barvách Tampy Bay.

Nastal další přestup, tentokrát do Los Angeles. Ani nyní se nesetkal s Waynem Gretzkym, který už v té době působil v New York Rangers. Za Krále si připsal 8 startů, poté putoval do Pittsburghu, za tamní Tučňáky odehrál 9 utkání. Levé křídlo okusilo také IHL, ale jen pro to, aby se objevilo opět v Edmontonu. Za tým z Alberty stihl 22 utkání, ve kterých získal 6 bodů.

Černožlutý talent zkusil hokej mimo NHL, představil se v dresu Krefeldu. Po jednom roce bez nejlepší hokejové ligy světa se vrátil zpět. Poslední zámořskou sezonu strávil v Detroitu Red Wings a poté na farmě v AHL. Po této zkušenosti si dal od hokeje dvouletou pauzu.

V sezoně 2001/02 se objevil na severu Čech v černožlutém dresu. V „Cheze“ působil dvě sezony, ve kterých odehrál 93 zápasů a nasbíral 53 bodů.


V hokejovém důchodu se realizoval skrze Kadaň, kde od minulé sezony působí na pozici sportovního manažera. Rovněž neúnavně bojuje o účast Kadaně v Chance lize. „Hokej v Kadani bude,“ řekl pro klubový web tamních Trhačů.

Aby vynikla Klímova legendárnost přidejme několik čísel z NHL. „Kozel“ má na kontě 786 utkání, v tabulkách mu svítí číslo 573 bodů (313 branek a 260 asistencí).