Jak hodnotíte zatím dosavadní vystoupení vašeho týmu v sezóně?

Měli jsme výborný začátek. Na polovinu sezóny jsme si dali cíl udělat 42 bodů, což zaručuje boj o play off. V první čtvrtině jsme cíl splnili a získali dobrou výchozí pozici. Ve druhé čtvrtině jsme nenaplnili předpoklad, který jsme chtěli. Je vidět, že nám tam něco chybělo a těch získaných 38 bodů odpovídá našemu umístění. Do druhé poloviny je to hodně otevřené, chtěli bychom být výš, než teď jsme. Po výborném začátku nám odešel Karel Kubát a trochu nám začaly haprovat přesilovky. Než přišel Mathias Porseland, tak se nám přesilovky vůbec nedařily. Přestože jsme měli potíže se skládáním obrany, tak jsme moc gólů nedostávali. Paradoxně po Třinci a Plzni máme nejméně inkasovaných gólů. V počtu vstřelených branek ale zaostáváme. Produktivitu jsme měli slabší a chtěli bychom ji do další poloviny zlepšit.

Čím si vysvětlujete, že jste měli takový skvělý start a pak přišel herní úpadek. Bylo to i odchodem Karla Kubáta?

Neřekl bych, že to bylo jen odchodem Karla. Byli jsme rádi za výborný vstup, že jsme se poctivě připravovali na sezónu. Kluci už v létě i v té přípravě trénovali velmi dobře a za to jsme byli odměněni. Přišli pak papírově těžší soupeři, tak bylo jasné, že nemůžeme udržet tu vítěznou sérii. Mrzí mě hlavně ztráty doma, kdy jsme nedokázali dát góly Třinci, Spartě a Mladé Boleslavi. Nejvíce nás asi mrzí ta porážka s Pardubicemi. Doma jsme měli více bodovat. Škoda, že jsme neurvali doma navíc alespoň tři nebo čtyři body. Teď máme nějaký bodový deficit do další části a je jen na nás jak s tím naložíme.

Když jste měli herní úpadek snažili jste se i něco změnit v tréninku?

Měníme věci, před každým zápasem se připravujeme na soupeře. Sledujeme jestli hrajeme doma nebo venku a jakým stylem soupeř hraje. Zaměřujeme se na koncovku v každém tréninku a také na taktické věci před zápasy. Kdo umí dávat góly, tak se s tím narodí. Komu nebylo dáno, tak to může pouze zdokonalit, ale střelec z něj nikdy nebude. Měli jsme tu hodně průměrných hráčů a tým potřebuje mít potenciál větší.

Útok jste měli poměrně kvalitní, ale nedávno přišel Lukáš Kašpar. Je to pro vás velká vzpruha získat tak kvalitního hráče?

Bylo vidět, že nám vypadl Juraj Mikúš se zraněním, chvilku se hledal i Kuba Petružálek. Spoléhali jsme zase na dvojici Lukeš - Hübl. Příchodem Lukáše věříme ve zlepšení produktivity. Je to rozený střelec a ve spojení s Mikym a Petrym je vidět, že bychom mohli mít jednu odskočenou první lajnu. Když jí bude dobře sekundovat druhá a třetí pětka, tak bychom se měli dostat na více vstřelených gólů a zlepšení produktivity.

Jak moc vás překvapil Lukáš Válek, který startoval sezónu v Litoměřicích?

Je to cesta mladých hráčů, kteří skončí v juniorech nebo by potřebovali být rok nebo dva v první lize. Samozřejmě by měli hrát v prvních dvou lajnách stejně jako se to povedlo Lukášovi. Hrál přesilovky, vypadal velmi dobře, když jsme se na něj chodili dívat. Stejnou roli jsme mu dali tady a on nám to vrátil v podstatě osmi góly v deseti zápasech, což je skvělý počin a doufáme, že mu to vydrží.

Obrana sice šlape, ale potřebovali byste získat ještě hráče do přesilovky..

Chybí nám hlavně obránce do přesilových her. Je chvályhodné, že nám vyběhl Ščoty, který je produktivní. Porseland je typ hráče do přesilovky, ale je to málo. Potřebovali bychom minimálně ještě jednoho hráče, který by nám v přesilovkách pomohl.

Jak pracujete na přesilovkách i s nedostatkem ofenzivních beků?

Zkoušeli jsme různé varianty. Spojili jsme to do jedné silné lajny, kde šel Kuba Petružálek k Vantovi, Lukymu a Jurovi Mikúšovi, ale moc to nefungovalo. V Plzni jsme z toho dostali dva góly v našich přesilovkách. Ustoupili jsme od toho a teď to máme rozložené do dvou lajn. Věříme, že když máme dvě pětky, tak je výhoda, že se když se nebude dařit jedné, tak se zase může prosadit druhá pětka. Z beků máme na přesilovce Ščotyho s Poselandem, ale ostatním nemůžeme moc vyčítat, že ještě nemají tolik zkušeností, aby v přesilovce hráli. Ty zkušenosti musejí hrou teprve získat.

Jak je pro vás klíčový brankář Jaroslav Janus?

Je to pro nás klíčová postava týmu. Po zranění Michaela Petráska jsme měli trochu strach. Naštěstí je podle Zdeňka už i on připravený do zápasů. Jaro odchytal obrovskou porci zápasů a odchytal je skvěle. Samozřejmě drobné chybičky tam byly, ale pramenily především z únavy. Ve většině zápasů nás neskutečně podržel. Kdyby nám takto nechytal, tak bychom moc šancí neměli. Na jeho výkonech stojí celá naše hra.

Poslední zápasy před pauzou se začalo opět dařit. Je to velká vzpruha pro tým?

Samozřejmě! Už zápas s Brnem jsme hráli velmi dobře, když jsme je dokázali i přehrát. V dalších zápasech, co přišel Kašpi jsme se zvedli. Liberci jsme tu zvládli nastřílet šest branek. S Plzní to bylo krásné utkání jen tomu chyběly góly. Na Vítkovice jsme byli dobře připravení, využili jsme přesilovku a přidala se i druhá lajna. Výborně nás tam podržel Jaro Janus a kluci mu pomohli i k tomu, že vychytal nulu. Alespoň tak jsme se mu odměnili na závěr té poloviny.

Jak probíhala příprava v reprezentační přestávce?

Chtěli jsme, aby si kluci hlavně odpočinuli od hokeje. Jsem zastáncem toho, že je lepší být lehce nedotrénovaný, než být přetrénovaný. Když bude chuť a kluci budou na zimák chodit rádi, tak je to víc, než kdybychom je tady drtili dvakrát denně v tréninku. Nicméně, i když tréninků nebylo tolik, tak ale byly zase o to více intenzivnější. Od neděle už jsme se připravovali v zápasovém rytmu jako když se hraje.