Zápasy 30. 12. 2016, Redakce

Vítkovice ubránily vedení, Litvínov po 14 zápasech doma naprázdno

Jen Gerhátova teč skončila za zády vítkovického brankáře Dolejše, Verva tak před pěknou návštěvou podruhé za sebou v závěru roku podlehla o jediný gól.

34. (ČT), 30.12.2016, ZS I. Hlinky, Litvínov
logo HC Vítkovice Ridera
HC VERVA Litvínov HC Vítkovice Ridera
1 2

1:1, 0:1, 0:0

Janus – Sklenička, Gula – K. Černý, Pilař – Kokeš, Pavelka – Gerhát, V. Hübl, Lukeš – M. Hanzl, R. Hanzl, J. Černý – Hořava, Šimeček, Trávníček – Babintsev, Válek, Jurčík. Připraveni Petrásek a Franc. Trenéři Rulík, Stránský, Šlégr

Dolejš - Urbanec, Sloboda - Baranka, Sedlák - Výtisk, Kovář - Kucsera, Roman, Tybor - Olesz, Stastny, Hudeček - Květoň, Němec, Vandas - Szturc, Balán, Tomi. Připraveni Bartošák a Kolouch. Trenéři Trnka a Vůjtek (J. Petr na MS 20)

Pavelka, Kubát a Sørvik rozšířili litvínovskou marodku, v obraně tak letos poprvé nastoupil Kamil Černý z Mostu a připraven byl i junior Martin Franc. Vítkovice přijely se sérií osmi utkání za sebou s bodovým ziskem, z toho šest vyhrály, a to byly jejich soupeři venku i Třinec nebo Sparta.

A začaly také sebevědomě, Januse zahřály dva přízemní pokusy od modré čáry a pak v 6. minutě rána Tomiho. V 8. minutě mohl do odkryté klece zakončovat Olesz a o minutu později už Němec zavěsil, z levého křídla trefil parádně - sice na Janusovu lapačku, ale přesně do "vinglu".

Rychlou odpověď mohli zařídit Pavlík s Válkem, zakončující útočník měl puk trochu přes ruku. Vyrovnání obstarala Pilařova střela, Gerhátova teč před brankou nakonec nebyla prokázána. V dalším střídání si vytvořila tlak druhá formace Vervy, pak se hra znovu vyrovnala. Prvním vyloučením byl Výtisk, nedovoleně bránil Gerháta. V přesilovce Pilařovu střelu znovu usměrňoval Gerhát, tentokrát ale vedle.

Jurčík po změně stran z kruhů pálil z voleje, Dolejš vyrazil a minutu na to jeho spoluhráč Szturc vrátil modrým vedení, 1:2. Litvínov se do šancí těžce probíjel. Zkoušel to z otočky u branky Babincev.

Trávníček první zahřál trestnou lavici na domácí straně (33.), Verva se ubránila, ale do šance se pak dostal jen Gula ve 37. minutě, který si najel na Babincevovu zpětnou přihrávku. Při střele ale zlomil hůl. I podruhé méně než dvě minuty před koncem třetiny Vítkovičtí faulovali (Urbanec) a dohrávali v oslabení.

Ve třetí části Litvínov zabral a vypracoval si řadu šancí, které volaly po vyrovnání! Lukeš střelou ve zbytku přesilovky všechno odstartoval, pak M. Hanzl z otočky, Hübl po Lukešově přihrávce, Babincev nabil Pavlíkovi - to vše v páté desetiminutovce zápasu, která ale stav nezměnila. Pak musel podruhé v utkání ven Trávníček.

Závěr duelu přinesl dvě tutovky ještě před power play: Válka v 54. minutě uvolnil Hořava, neproměnil a v 55. minutě měl dvě možnosti Hübl: poprvé puk dobře nezpracoval, podruhé zachránil Dolejš. Jako v Brně - Janus už vše pochytal a šlo o to, zda se trefí někdo z týmu HCVL... Při hře bez brankáře dorážel neúspěšně Lukeš, to už stadión v předtuše vstával...

Škoda těsných porážek v závěru roku, dnes hlavně v konci utkání chybělo i pověstné štěstí. Výchozí pozice Vervy pro finiš základní části zůstává nicméně velmi dobrá.

Darek Stránský: "Zápas se nám nepovedl, dvě třetiny nám nešly nohy, bylo to takové vlažné a ne takové, jak jsme si v posledním utkání v roce představovali. V poslední třetině jsme do toho dali všechno, nasazení bylo lepší, urputnost a zarputilost tam byly vidět, ale asi jsme si za výkon v prvních dvou třetinách dnes vyhrát nezasloužili. Oslabení o tři obránce? Pokud vám chybí takoví tři zadáci, jako dnes nám, je to samozřejmě znát. Těch šest beků, co dnes hrálo, to odehráli velice dobře, ale hlavně na souhře ty absence byly znát, žádná naše obrana vlastně nebyla kompaktní, to byl základ. U nikoho by to myslím nemělo být zranění dlouhodobé, ale neodhadnu, zda někdo nastoupí hned po Novém roce. Dan Sørvik má nastřelenou patu, hrál s tím pod prášky a zhoršovalo se to. Je to bolestivé, nedostane se ani do brusle. Zlomené to není, ale bude to asi nejdelší. Karel Kubát má naraženou kostrč, to není až tak dramatické, ten by mohl být, až se to zklidní. Tomáš Pavelka má problém s klíční kostí, nic zlomeného, ale také bolestivé, záležet bude na pocitu v soubojích."

HC Vítkovice Ridera

Pavel Trnka: "Nejdřív bych všem popřál hezký Nový rok. Vstoupili jsme do zápasu velice solidně, ani druhá třet nebyla z naší strany špatná, ale neproměnili jsme šance, které jsme měli. Ve třetí třetině kluci chtěli vyhrát, ale možná jsme se toho trochu báli, svazovalo nás to a pouštěli jsme soupeře do obrovských šancí po našich zbytečných chybách v obrannémk pásmu, což se nám málem vymstilo. Naštěstí jsme získali všechny tři body."