Zápasy 23. 10. 2016, Redakce, foto: Jiří Zaňát

Ve Zlíně to stále nejde

Poprvé po osmi výhrách vyšel Litvínov naprázdno a asi není náhodou, že právě ve Zlíně. PSG drží nad Vervou dlouhou sérii výher na ZS Luďka Čajky, v neděli na ní Moravané navlékli už třináctý korálek. Zápas rozhodovala až power play.

15. kolo, 23.10.2016, ZS Luďka Čajky, Zlín
logo PSG Zlín
PSG Zlín HC VERVA Litvínov
4 1

2:0, 0:0, 2:1

Kašík – Horák, Marušák, Blaťák, Bořuta, Žižka, Matějíček – Říčka, Holík, Bukarts – Kubiš, Honejsek, Rom. Vlach – Maruna, Podešva, Štumpf – Goiš, Popelka, Chytil. Připraveni Štůrala, Holomek, Gago. Trenéři Ros. Vlach a Jurík

Janus – Kubát, Gula – Sørvik, Pavelka – Sklenička, Kokeš – Pavlík – Stříbrný, V. Hübl, Lukeš – M. Hanzl, R. Hanzl, Gerhát – Jurčík, Reichel, Trávníček – Šimeček, Válek, J. Doležal. Připraven J. Hübl. Trenéři Rulík, Stránský, Šlégr

Zranění Jakuba Černého přinutilo trenéry Vervy k dalším změnám v sestavě. Do druhé řady se posunul Gerhát, ve čtvrté naskočili z Mostu poprvé v sezóně Jiří Doležal a Šimeček.

První část rozdělila týmy především co do využívání přesilovek, hra byla vyrovnaná. Zlínští využili dvě výhody ze tří, Litvínov ze dvou ani jednu. Už první trest přinesl změnu skóre, Jurčíkovi odpískali sudí nedovolený zákrok v útočném pásmu a do sítě pak prošlo Blaťákovo nahození od modré čáry, 1:0.

V 9. minutě musel ven Žižka a po Trávníčkově střele vznikla před Kašíkem trma-vrma, při níž se o dorážku marně snažil Trávníček. Stejný hráč usiloval propasírovat puk u tyčky do sítě při Horákově vyloučení, ale Kašík udržel kotouč před čarou.

Litvínov i poté často zaměstnával defenzívu žlutomodrých, ale gól padl na druhé straně. Koncovku osamoceného Bořuty zastavil skvěle Janus betonem, ale Gerháta poslala dříve zpátky z trestné lavice povedenou akcí dvojice Bukarts a zprava přesně k tyči zakončující Říčka.

Druhá část přinesla méně vzruchu. Podstatnější otázka, než ta, zda PSG zvýší náskok, byla zda se Verva dostane gólem do zápasu. Výzva zůstala nevyslyšena, i když třeba v rozmezí 25. až 27. minuty měli hosté trvalý tlak. Vyložené šance však chyběly.

Ve 33. minutě neprošla přihrávka před branku na volného Šimečka a ve 37. minutě neuspěl po chybě Říčky na hranici pravidel atakovaný Válek. Na druhé straně mezitím zahrozil po zpětné přihrávce právě Říčka.

V předposlední minutě před druhou přestávkou přešel přes Marušáka Trávníček a lepší koncovku mu zmařil nedovolený zákrok zlínského kapitána. Ani tahle výhoda korekci stavu nepřinesla.

Po změně stran ujel Bukarts a kotouč po jeho střele prošel do sítě, 3:0. Rozhodnuto ale nebylo, tři minuty na to se konečně ujala situace i před Kašíkem. Hüblovu střelu zdálo se tečoval ještě Stříbrný, 3:1.

HCVL pak přitlačil soupeře ale snížení už se i přes několik šancí nedočkal. Domácí hrozili z brejků. V předposlední minutě si hosté vzali oddechový čas a zkusili power play. Přinesla jednu šanci černých a poté gól Holíka do prázdné klece.

Litvínovu tentokrát scházela větší produktivita a důraz před brankou, nedařilo se gólově ani v přesilovkách. Škoda nevyužitého tlaku po snížení na 3:1.

PSG Zlín

Juraj Jurík: "Bylo to vyrovnané utkání, které rozhodla naše aktivita v přesilovkách. Vytvořili jsme si náskok, ale poté jsme nechali tvořit soupeře. Konsolidovanou hrou ve středním pásmu jsme čekali na brejk, který přišel ve třetí třetině. Bylo důležité, že jsme odskočili soupeři na 3:0. Ten sice poté snížil na 1:3, ale už neměl příliš času se zápasem něco udělat. Jsme rádi, že jsme porazili třetí celek tabulky."

Radim Rulík: "Dnešní zápas rozhodla větší efektivita domácích. Věděli jsme, že budou hrát do obrany a na brejky a stejně jsme se toho bohužel nevyvarovali. Dostali jsme z této situace třetí gól, který rozhodl o zápase. Ještě za stavu 0:2 se s tím dalo něco dělat. Nebyli jsme efektivní v koncovce. Góly jsme nedali a proto jsme ani nemohli myslet na lepší výsledek."