Zápasy 22. 09. 2017, Redakce, foto: J. Jindra

Ve Zlíně rozhodla poslední minuta

Tohle se stát nemělo - v závěru zápasu ve Zlíně Lukeš vyrovnal, ale v poslední minutě tým po gólu z brankoviště o bodový zisk přišel. Litvínov tak na Čajkově stadiónu prohrál po patnácté za sebou.

6. kolo, 22.09.2017, ZS Luďka Čajky, Zlín
logo PSG Zlín
PSG Zlín HC VERVA Litvínov
3 2

1:0, 0:1, 2:1

Kašík – Matějíček, Řezníček, Ferenc, Freibergs, Žižka, Padrnos, Valenta – Ondráček, Sedláček, Veselý – Šťastný, Honejsek, Rob. Bukarts – Kubiš, Popelka, Klhůfek – Rih. Bukarts, Fryšara, Illo. Připraven Štůrala. Trenéři Svoboda a Hamrlík

Kantor – Dietz, Sørvik – Doudera, Gula – Baránek, Pilař – Sklenička – Lukeš, Hübl, Jánský – Černý, Hanzl, Matoušek – Trávníček (C), Válek, Jurčík – Nejezchleb, Hořava, Nicholls. Připraven Petrásek

S několika změnami v sestavě, v níž pro zranění chyběli Kubát, Doležal a nakonec i Gerhát, se vydal Litvínov na nepříliš oblíbený zlínský led. Do jeho extraligové branky se poprvé postavil Pavel Kantor, v nejvyšší soutěži znovu po roce. V obraně místo Kubáta naskočil vedle Guly Doudera, podruhé hrál Sklenička. Ve druhé a čtvrté formaci se prohodili Nicholls s Matouškem, do třetí se k Trávníčkovi posunuli Válek s Jurčíkem, ve čtvrté si s Hořavou a Nichollsem letos poprvé zahrál Nejezchleb.

Už v 17. vteřině zahřál Kašíka i několik desítek litvínovských fandů v hledišti Jánský. Odehrály se jen dvě minuty a Sørvik již musel ven. Jeho spoluhráčům se povedlo v oslabení několikrát vyhodit, ale těsně před návratem provinilce do hry mohl z dorážky otevřít skóre Šťastný.

Dosud hrozivé skóre Zlína z domácího ledu (0:6) zmírnil minutu na to Rihards Bukarts. Měl dost času popojet si od modré a zacílit, 1:0.

Verva toho v první části mnoho hokejového nepředvedla, musela si tak vystačit převážně se střelami od modré (8. Dietz, 14. Pilař). Ve 12. minutě se uvolňoval Nejezchleb, ale vzápětí fauloval. Přesilovku Beranů zkrátil nedovolený zákrok Veselého. Jurčík se snažil o dorážku, Baránek postavil strom Sedláčkovi a únik Jánského po Lukešově kolmici zhatil ofsajd. Popelka vypíchl v oslabení puk Hüblovi a jel na Kantora sám! Ani tohle sólo ani závěrečný zlínský tlak změnu skóre do přestávky už nepřinesly.

O pauze museli hosté přemýšlet o tom, jak zvednout svůj výkon a postupně se jim to dařilo. Ve 22. minutě jel Černý s Douderou dva na jednoho, střela byla zblokovaná. Později pálil do chumlu Lukeš a tým nezbrzdilo ani Douderovo vyloučení. Naopak! Černý v oslabení objel branku a z dorážky pak uspěl Hanzl, 1:1.

Opařený Zlín si koledoval o druhý gól, Válek ve 30. minutě zakončoval další přečíslení střelou po kličce a v témže střídání způsobil Trávníček velkou trmu-vrmu před Kašíkem. Puk ale za brankovou čáru žlutí neprotlačili.

Padrnosův trest následně vypršel celý a Pilařovu pumelici z jízdy znovu lapil Kašík. Rovné dvě minuty před druhou sirénou musel ven Matoušek, ale stav se nezměnil.

Úvod třetí části signalizoval, že s remízou se domácí určitě nespokojí: nejprve pálil Kubiš a pak se Illo protáhl po pravém křídle. Vervě se naskytla přesilovka (43. Ondráček), ale těsně po ní ujeli Ondráček s druhým Bukartsem a sehráli přečíslení skvěle, 2:1.

Litvínov se hned snažil o odpověď, ale Gulova ani Hüblova koncovka se neujaly. Ani druhý Padrnosův trest ke gólu nevedl, Severočechům v přesilovce chyběla střelba. Za to Jurčík pak pálil přesně, až moc: v 53. minutě mu scházel snad centimetr – trefil spojnici...

Štěstěna už se urazila? Ne! Pěkná akce Lukeše s Hüblem a srovnáno na 2:2 po přesné střele k tyči. V 57. minutě musel ven Válek, Litvínov kritickou chvíli přestál a zápas mířil k dělbě bodů.

Poslední minuta mu ale přinesla krutý ortel. Kotouč se Dietzovi nepovedlo vyvézt z pásma, dostal se před Kantora a 38 vteřin před koncem základní hrací doby jej domácí po přetlačované u brankoviště zblízka došťouchli za čáru.

PSG Zlín

Martin Hamrlík: "První třetinu jsme byli trochu lepší a zaslouženě šli do vedení. Ve druhé se to hodně srovnalo. Neomluvitelným kiksem při naší přesilovce jsme Litvajs dostali do zápasu. Pak to bylo vyrovnané, myslím, že soupeř měl víc šancí než my. Dnes jsme byli šťastnější, takový zápas jsme potřebovali. Předtím jsme o to dvakrát přišli, dnes máme tři body, ani nevíme jak. Klukům musíme určitě poděkovat za bojovnost. Snad se nám tím zvedne psychika."

Radim Rulík: "Dostali jsme dvě zbytečné branky, oběma se dalo předejít. Při první špatná organizace hry v obranném pásmu, při druhé gól po špatném střídání. Hráče jsme upozorňovali na to, že právě z takových situací bude Zlín chtít rozhodnout. Postupně jsme se dostávali do zápasu po první třetině, kdy jsme měli málo střel. Ve druhé jsme se zlepšovali. Prohrávali jsme potom, nechtěli jsme odsud odejít bez bodu a vsadili jsme na aktivitu. Zaslouženě jsme se dočkali vyrovnání, ale závěr zápasu jsme absolutně nezvládli. Hrubá chyba v obranném pásmu a pak situace u branky, nepřehledná, na kterou se musíme ještě podívat. Neubojovali jsme to a je to velká škoda, protože tu šanci jsme měli. Proti čemu náš kapitán po gólu protestoval? Nevím, ještě jsem s ním nemluvil, ale tím jak došlo k sérii dorážek, došlo k ataku holí našeho brankáře, který vlastně nemohl v brankovišti chytat. Nevím, jaké je přesně to pravidlo, ale soupeřovi hráči na něj vytvořili opětovný tlak a on neměl možnost chytat. Takhle bych to viděl ze střídačky."