Zápasy 05. 02. 2017, Redakce

V Hradci se rozhodovalo při power play, body zůstaly domácím

Napočtvrté už Verva v této sezóně Hradec neporazila, jeden vstřelený gól na to byl v neděli málo. Pojistku výhry přinesla Mountfieldu v závěru zápasu litvínovská power play.

45. kolo, 05.02.2017, Fortuna aréna, Hradec Králové
logo Mountfield HK
Mountfield HK HC VERVA Litvínov
3 1

1:0, 1:1, 1:0

Rybár – Pláněk, Vydarený, Gregorc, Dietz, Štajnoch, Newton, Čáp – Červený, Dragoun, Šimánek – Köhler, Kukumberg, Dej – Jarůšek, Knotek, Picard – Beránek, Nedvídek, R. Pavlík. Připraven Kacetl. Trenéři Sýkora a Hynek

Janus – Kubát, Gula – Pavelka, Pilař – Sklenička, F. Pavlík – Martynek, V. Hübl, Lukeš – M. Hanzl, R. Hanzl, Černý – Hořava, Válek, Trávníček – Jurčík, Reichel, J. Doležal. Připraveni Petrásek a Kokeš. Trenéři Rulík, Stránský, Šlégr

Janus si s Petráskem před zápasem vyměnili role chytajícího a náhradníka, jinak Litvínov nastoupil ve stejné sestavě, jako v pátek.

Hrálo se rychle, plynule, bez faulů (první část byla i přes slavnostní úvod o 12 minut kratší než ta s Boleslaví, trvala jen 34 minut) a zpočátku i bez vyložených šancí.

V první komerční pauze diváci vřele a vestoje zatleskali Ivanu Hlinkovi. Ropáci on Tour měli přichystán transparent: Legendy žijí věčně – nezapomeneme.

První náznak gólovky měli domácí, Köhler hledal před brankou volného Deje, ale přihrávku zachytil Kubát. Ve 14. minutě už Knotek bekhendem Januse ohrozil. Pak se připomněli hosté, Lukeš hledal nejlepší pozici ke koncovce, nakonec obkroužil všechno a přihrával zpoza branky, nic z toho ale nebylo.

K prvnímu gólu zápasu vedla nezpracovaná rozehrávka v obranném pásmu černých, k puku se pak dostal Pickard a prostřelil Januse. Minutu na to musel ven Lukeš za vyseknutí hole protihráče, tým se ale ubránil.

Hned po změně stran přečkal další šanci domácích a podruhé inkasoval zrovna ve chvíli, kdy se zdálo, že se začíná zvedat. Pickard se dostal k dorážce a přiblížil výhru Mountfieldu, 2:0. Vzápětí byl vyloučen Pilař, Východočeši se dostali do přečíslení tři na jednoho, Šimánek ale branku netrefil.

Ve 28. minutě vyjel Janus daleko proti puku, nezasáhl jej a navíc podrazil Jarůška. Hradeckého hráče pak ale gólman vychytal. Přijde nedáš-dostaneš?

Pozitivní impuls pro tým se začal projevovat. Faul si vykoledoval Martynek, ve 29. minutě první přesilovka Vervy. Vyšlo to ale až po akci Černého při hře pět na pět. Po jeho přihrávce před branku mladšímu Hanzlovi a koncovce z první - 2:1.

Povzbuzený Litvínov usiloval o vyrovnání, ale také bojovní domácí se tlačili dopředu. Dvanáct vteřin před druhou přestávkou je oslabil Köhler.

Třetí část byla bojem my nebo oni. Pavelka se dvakrát objevil ve střelecké pozici, pak se jeden hradecký hráč ocitl na ledě bez hole a Litvínov zamkl soupeře v jeho obranném pásmu, jenže bez gólového efektu. Janus si zase zachytal i s hráčskou holí a zvládl to.

Třicet minut hrál Litvínov v zápase bez trestu, až v 56. minutě fauloval v útočném pásmu Černý. Když se z trestné lavice vrátil, výborně zaútočil po křídle Pavelka a možná měl raději střílet, než ho hledat, protihráč stihl Černého zblokovat.

V čase 58:12 si vzal Radim Rulík oddechový čas a po něm už neposlal do branky Jara Januse. Minutu před koncem se však při power play trefil z úhlu Červený. Pak přišla ještě tři vyloučení (2-1) a v posledních vteřinách v krátké přesilovce šance hostí, gól však už ne.

V Hradci to nevyšlo, finiš základní části ale bude zajímavý.

Mountfield HK

Václav Sýkora: "Bylo to vyrovnané utkání. Podařilo se nám odskočit do dvoubrankového vedení a byla škoda, že jsme nepřidali třetí gól ve chvíli, kdy měl Ríša Jarůšek trestné střílení a Jirka Šimánek v přesilovce netrefil prázdnou branku. Byli jsme si vědomi útočné síly Litvínova a věděli, že vzhledem k náročnému programu hráči zase tolik sil nemají. Tak jsme se ve třetí třetině snažili soustředit na dobrou defenzívu. Kluci to splnili na sto procent, vedení jsme udrželi a při power play soupeře dali třetí gól. Bylo to nesmírně náročné utkání a chtěl bych hráčům poděkovat, že opravdu sebrali všechny síly, dali je do posledního zápasu před pauzou a ubojovali vítězství."

Darek Stránský: "První dvě třetiny byly poměrně vyrovnané. Ve hře byly pasáže, kdy nás soupeř přitlačil, potom zase pasáže, kdy jsme přitlačili my. Ale větší rozdíl byl v důrazu v předbrankovém prostoru. Hradci se z něj povedlo skórovat dvakrát, zatímco nám jen jednou. Po gólu na 2:1 už jsme hráli trochu líp, vytvořili si i územní tlak, ale neměli jsme žádnou obrovskou šanci. Proto jsme nakonec nebodovali."