Zápasy 26. 11. 2017, Redakce, foto: J. Jindra

V Brně zazářila Kometa šestkrát, rozhodla druhá třetina

Brno, hladové po třech zápasech venku po domácím prostředí a po pěti porážkách v řadě po vítězství, nedalo mnoho šancí Litvínovu, který nastoupil v kombinovanější sestavě. Kometa ve druhé části čtyřmi góly rozhodla zápas (6:2), v němž si zachytali oba gólmani Vervy.

26. kolo, 26.11.2017, DRFG Arena, Brno
logo HC Kometa Brno
HC Kometa Brno HC VERVA Litvínov
6 2

1:0, 4:1, 1:1

Čiliak – Barinka, Němec - Gulaši, Krejčík - Štencel, Bartejs - Mikyska – Zaťovič, Hruška, Erat – Mallet, Nečas, H. Zohorna – Dočekal, Čermák (C), Horký – Plášek, R. Zohorna, Haščák. Připraven Vejmelka. Trenéři Zábranský, Horáček, Pokorný, Haken

Kantor (41. Soukup) – Kubát, Sørvik - Doudera, Gula - Dietz, Pilař - Sklenička – Černý, Hübl, Jánský – Trávníček (C), Gerhát, Vandas – Matoušek, Válek, Jurčík – Helt, Šimeček, Stříbrný. Trenéři Rulík, Stránský, Šlégr

K Lukešovi (po zranění) přibyli před zápasem na marodku hned čtyři další hráči Vervy. Pro nemoc nemohli hrát brankář Petrásek a kompletní druhý útok Nejezchleb, Ihnačák, Hanzl. K doplnění sestavy se sáhlo do Litoměřic, poprvé letos tak dostal šanci Stříbrný a k extraligové premiéře nastoupil Helt. Poprvé od 13. října pak naskočil od začátku zápasu do klece Pavel Kantor.

První třetinu rozhodla snadná dorážka mladíka Horkého, před kterým vyplul puk metr před odkrytou brankou mezi Jurčíkem a Sørvikem. Kantor předtím zvládl zahřívací pokus lapačkou po střele Krejčíka. Po křídlech následně předvedli nebezpečné neúspěšné průniky Erat a Nečas a ostře pálil zdálky Zaťovič. Kantor byl ale rychlejší a předvedl efektivní i efektní zákrok.

Možnosti měli však i hosté, téměř výhradně druhá (dříve třetí) formace. A v ní zejména Vandas. V 5. minutě se místo střely ještě zkoušel uvolnit, v osmé se jeho rána neujala a ve 13. minutě to vypadalo nejnadějněji: jel z pravé strany sám, ale puk skončil v Čiliakově rukavici.

Jediné vyloučení v první třetině přiřkli sudí hostům (18. Jánský). V závěru této části ještě velká možnost žlutých: Hübl uvolnil Černého, ten se za cenu kličky do úhlu zbavil gólmana a pak z těžké pozice trefil boční síť.

Po změně stran zahřál Kantora první Čermák, ale z druhé šance Komety ve třetině znovu přišel gól, a to od stejného hráče. Pokropené Brno pak na minutu sevřelo soupeře, který odolal a postupně vyrovnal hru. Zrovna, když se zdálo, že se tým zvedá a mohl by pomýšlet na zdramatizování zápasu, vypálil švihem přes protihráče zdálky Gulaši a Kantorovi puk nezůstal ve výstroji, 3:0.

První radost hostujícím fanouškům přineslo Trávníčkovo nahození z mínusového úhlu téměř z rohu kluziště, jehož odraz před brankou překvapil Čiliaka, 3:1. Ale pak ještě dvakrát do přestávky uspěli domácí, Hruška v přesilovce trefil přesně vzdálenější šibenici a Zaťovič sedm vteřin před přestávkou uspěl po odrazu puku od zadního mantinelu zpět před branku, 5:1.

Ve třetí části si poprvé od mistrovské sezóny 2014/2015 zachytal za Vervu v extralize Jakub Soukup. I tentokrát ale první pětiminutovka přinesla gól modrých, R. Zohorna zvýšil na 5:1.

Soukup si pak na nedostatek práce stěžovat nemohl, na druhé straně mohl Čiliaka překonat Černý. V oslabení při Pilařově vyloučení ujel Hübl, jeho střelu gólman vyrazil před litvínovského útočníka, ale pak proti němu zachránil.

Nedosáhl až na Válkovu bekhendovou dorážku Matouškovy rány z voleje šest minut před koncem, 6:2. Byla to poslední změna skóre. Litvínov už tedy svou bilanci v první polovině základní části nevylepšil, ačkoli odehrál duel na horkém jihomoravském ledě jen se třemi vyloučenými. Domácí se v tomto ohledu provinili pouze jednou.

HC Kometa Brno

Kamil Pokorný: "Souhlasím, úvod z naší strany byl trochu matný, byly tam nějaké brejkové situace. Pomohl nám první gól, prosadili jsme se z předbrankového prostoru. Ve druhé třetině jsme byli aktivní, dali branky a šli do trháku. Ve třetí části už se to jen dohrávalo, pohlídali jsme si výsledek. Jsme rádi za góly a hlavně za tři body. Sezóna je dlouhá, měli jsme nejprve sérii vítězství, pak naopak sérii, o které se nemluvilo dobře, často jsme prohrávali o gól."

Radim Rulík: "Nevstoupili jsme do zápasu úplně špatně, ale ve druhé třetině jsme selhali. Dostali jsme čtyři góly a bylo rozhodnuto. Brno vyhrálo zaslouženě. My se potřebujeme hlavně venku zlepšit, musíme ve venkovních zápasech vydržet hrát celých šedesát minut."