Zápasy 12. 08. 2017, Redakce

V Bielu finišem pro bod

V prvním utkání na Lehner Cupu ve Švýcarsku prohrával Litvínov ještě šest minut před koncem 1:3, dobrým závěrem ale zachránil remízu po 60 minutách. V prodloužení rozhodli domácí zápas třetí proměněnou přesilovkou.

Turnaj, 12.08.2017, Tissot arena, Biel, Švýcarsko
logo EHC Biel (SUI)
EHC Biel (SUI) HC VERVA Litvínov
4p 3

1:1, 1:0, 1:2 - 1:0

Hiller - Forster, Jecker, Kreis, Steiner, Joggi, Maurer, Suleski, Fey - Neuenschwander, Earl, Fuchs, Sutter, Lüthi, Deluca, Rajala, Tschantré (C), Pedretti, Schmutz, Diem, Wetzel. Připraven Baud. Trenéři McNamara a Olsson

Kantor – Dietz, Kubát – Doudera, Sorvik – Gula, Pilař – Lukeš, Hübl, Jánský – Černý, Hanzl, Nicholls – Trávníček (C), Gerhát, Hořava – Doležal, Válek, Jurčík. Připraveni Soukup a Matai. Trenéři Rulík, Stránský

Verva vyjela na led v černých dresech, domácí ve žlutočervených. Po tribunách se roztrousili diváci, kterých postupně přibývalo, a utkání, v němž se Biel pokoušel napravit si reputaci po páteční porážce s Mannheimem 1:4, mohlo začít. Na kostce se možná poprvé mimo Litvínov objevila námi používaná zkratka HCVL.

Ve 4. minutě našel Lukeš volného Jánského, pak ale Litvínov zbrzdila vyloučení možná až příliš úzkostlivých sudích. Při Gulově trestu ještě EHC neuspěl, pak svůj tým podržel Kantor, ale ve dvojnásobné přesilovce už se Švýcaři radovali, 1:0.

Hosté postupně přidávali, do tlaku i ke střelám se dostala první Hüblova formace. Pokračovala v něm i druhá, v níž zakončoval Nicholls. Po prvním vyloučení Bielu šel v útočném pásmu na buly Jánský, vyhrál ji a po přihrávce mezi beky ihned následovala střela. Pak znovu Lukeš uvolnil Jánského, tentokrát u tyčky, ránu z voleje gólman však kryl.

Když se domácí ubránili v oslabení, inkasovali. Dietz našel dlouhou přihrávkou na levém křídle zapomenutého Nichollse a ten zamířil švihem přesně ke vzdálenější tyči, 1:1.

Následné druhé vyloučení Bielu vzápětí zneutralizovalo Hüblovo provinění, navíc po chvíli musel ven i Válek. Dlouhé oslabení tři na čtyři (i krátké tři na pět) HCVL zvládl a do kabin se tak poprvé šlo za nerozhodnutého stavu.

Ve druhé části byl Litvínov dlouho aktivnější, ale gólově se neprosadil a nakonec znovu zaplatil za svá vyloučení. První dvě přesilovky v této části patřili hostům, ale bez užitku. Mezi nimi Kantor zneškodnil další gólovou šanci.

Hra byla plynulejší, rychlejší a litvínovské usilování o vedení vyvrcholilo ve 34. minutě, kdy Pilařova střela od modré čáry orazítkovala tyč... Pak přišly tři tresty pro černé a hned ten první znamenal po ráně od modré čáry stav 2:1.

Více vzruchu pak vzbudil důrazný Doležalův zákrok, ale obešel menším trestem. Biel v početní výhodě svíral soupeře, ale neprosadil se.

Třetí část zahájil Litvínov špatně, domácí byli v tlaku a brzy se také dostali k dalšímu gólu. Kantora u tyčky překvapil Fuchs, 3:1.

Ve 46. minutě v páté a poslední přesilovce Vervy si najel Lukeš na dalekonosnou přihrávku před branku, gólman Hiller ale jeho koncovku zneškodnil. V oslabení pak mohli domácí zápas asi rozhodnout, sólový nájezd po kolmé přihrávce však skončil zdálo se na brankové konstrukci.

Černí si pak znovu v utkání zahráli delší dobu (1:36 min.) ve třech, ale tentokrát se ubránili. A jejich ofenzívní prapor pozvedl obránce Kubát. Individuálně projel středem kluziště a po ráně přes obránce to bylo už jen o gól, 3:2.

Kubát byl při chuti a při dalším střídání znovu pálil na Hillera. Radost přinesla Vervě až pěkná akce druhé řady a úspěšná koncovka Jakuba Černého necelé tři minuty před koncem: 3:3!

V prodloužení se hrálo 3 na 3. Bielští se dostali do přečíslení dva na jednoho, ale Pilař přihrávku před branku zblokoval. Pak to vypadalo na faul Bielu, ale vylučovalo se až na druhé straně za Nichollsovo vyseknutí hole. Po tečované střele od modré čáry si vítězství v zápase a druhý bod připsal po 20 vteřinách přesilovky EHC.

(Foto: Tissot arena, Biel)