Zápasy 10. 12. 2017, Redakce, foto: J. Jindra

Sparta dostala půltucet! Verva vyhrála a opouští poslední místo

Divoký závěr utkání v Praze: tři minuty před koncem vedl Litvínov 4:2, nakonec vyhrál 6:3! Početný litvínovský kotel se radoval, dvakrát se trefil Lukeš, dvakrát tým skóroval do prázdné klece při power play soupeře. Po šesti zápasech konečně tříbodová výhra!

30. kolo, 10.12.2017, O2 arena, Praha
logo HC Sparta Praha
HC Sparta Praha HC VERVA Litvínov
3 6

1:1, 1:1, 1:4

Honzík – Michálek, Piskáček, Mikuš, Kalina, Švrček, Dvořák, Nedomlel – Jarůšek, Vrána, Říčka – Kudrna, Pech, Smejkal – Forman, Hlinka (C), Reichenberg – Uher, Klimek, Kumstát. Připraven Aittokallio. Trenér Výborný

Petrásek – Hunkes, Kubát – Sørvik, Baránek – Gula, Sklenička – 41. Doudera – Lukeš, Hübl, Gerhát – Černý, Ihnačák, Vandas – Trávníček (C), Hanzl, Jánský – Matoušek, Válek, Jurčík. Připraven Kantor. Trenéři Rulík, Stránský, Šlégr

Znovu s Jánským v sestavě (kromě něj byli na ledě i další tři bývalí hráči Sparty – Ihnačák, Kubát a Hunkes) nastoupila Verva proti soupeři, který toužil po bodech po dvou porážkách s Vítkovicemi. Šanci dal brankáři Honzíkovi.

Snahu po aktivitě Severočechů dokumentovala už po deseti vteřinách hry Hüblova střela. Sparta odpověděla za pár vteřin závarem poté, co měl Jarůšek u tyčky dost prostoru. A chvilku na to měl Petrásek co dělat, aby udržel puk ve své výstroji.

V dalších minutách byli domácí aktivnější, ale mnoho velkých šancí k vidění nebylo. V 10. minutě ztratil Forman v souboji s Gulou stabilitu a tvrdě narazil na mantinel. To Ihnačákovi k témuž výrazně a na hraně nedovoleného zákroku pomohl Kumstát.

Vzápětí od modré čáry Michálek trefil přesně k tyči, 1:0. Spartě však vedení vydrželo jen minutu. Pronikajícího Gerháta nedovoleně zastavil Říčka. Ihnačákovi se od začátku zápasu dařilo na buly, vyhrál ji i teď a pouhých pět vteřin po vyloučení Sørvik od modré srovnal na 1:1.

Početná enkláva fandů hostí o sobě dávala slyšet ještě víc. Pár střel zdálky ohrozilo Honzíka a největší možnost měl po Jarůškově chybě Vandas, pálící z voleje. V závěru třetiny měl Hanzl hodně času před skrumáží u Honzíka, ale střela pak skrz klubko hráčů neprošla.

Druhá třetina začala šancí Ihnačáka a pokračovala Švrčkovým vyloučením za podražení Vandase. Kubát se ocitl v dobré pozici, pak tvrdě pálil do Honzíka Hunkes. Další Hunkesovu ránu ještě tečoval Lukeš a Litvínov obrátil stav, 1:2!

Jurčík mohl uvolnit osamoceného Matouška, pak byli ale hosté, dosud bez trestu, čtyřikrát za sebou vyloučeni. Gula sledoval z lavice hanby výborně odehrané oslabení, Kubát už to měl ve stejné roli těžší, ale přes pozorného Petráska se Sparta znovu neprosadila.

Další tresty už vzbudily nevoli na žlutočerné straně, jak Skleničkův, tak hlavně ten Trávníčkův, po kterém rozhodčí poslali Spartu do dvojnásobné výhody. Pechovu střelu při ní chytil Petrásek po přezkoumání záznamu už za čarou, takže bylo srovnáno na 2:2. V poslední minutě před přestávkou šel ještě ven domácí Michálek.

Litvínov přesilovku nevyužil; koho by v tu chvíli napadlo, že vstřelí do konce zápasu ještě čtyři góly? Ve 43. minutě byla Sparta naposledy v zápase blízko k vyrovnání, po chybě v rozehrávce se dostala do tlaku a ke třem střelám, ale nic z toho nebylo. Pak pěkně uvolnil Černý Vandase a bylo to 2:3. Jarůšek následně podrazil Hanzla a třetí využitá přesilovka: Lukeš za modrou propálil všechno, 2:4! Bude to rozhodující trhák?

Po ubráněném Trávníčkově trestu se zdálo, že ano. Pražané otevírali hru, Trávníček uvolnil Hanzla a gólem neskončilo ani jedno litvínovské přečíslení. Lukeš zasáhl Kumstáta v obličeji, musel ven a kouč Výborný odvolal gólmana. Gerhát však dovezl puk do prázdné klece, i když po něm Hlinka hodil hokejku, 2:5. Nebylo to ale v rušném utkání zdaleka všechno...

Už za sedm vteřin Řička s nešťastnou tečí padajícího obránce snížil na 3:5 a Sparta šla znovu do rizika hry bez brankáře. Trávníček však definitivně od červené čáry přesnou střelou rozhodl.

Tým tak připravil lepší náladu o reprezentační přestávce sobě i skvělým fanouškům, teď jen na tuhle výhru navázat. Sparta prohrála potřetí v řadě a Verva se jí přiblížila v tabulce na pět bodů.

HC Sparta Praha

Jaroslav Nedvěd: "Dnes rozhodly přesilovky. V první třetině jsme měli tlak, střely asi 21:7 pro nás, ale bohužel jsme to nedokázali vyjádřit gólově. Kdybychom dali dva-tři góly, tak bychom se asi uklidnili, ale to je to kdyby... Nedali jsme a Litvínov nás trestal z přesilovek. V závěru už jsme byli v křeči, zkoušeli hru vabank, hráli bez gólmana, ale nevycházelo nám to. V reprezentační pauze se musíme zaměřit na všechno, začít od obrany přes útok, prostě na všechno. Doufám, že nás i tahle pauza nakopne jako ta minulá."

Radim Rulík: "Sparta byla pro nás před přestávkou těžký soupeř. V pozici, ve které v tabulce jsme, je ale pro nás nyní každý soupeř těžký. Prohrávali jsme 0:1, ale nesložili zbraně. Dnes rozhodly přesilovky, které jsme dokázali využít. Byli jsme v nich produktivní."