Zápasy 29. 10. 2017, Redakce, foto: J. Jindra

Poprvé venku za tři body! Verva dobyla Hanou

Dluh splacen, Litvínov oplatil Olomouci porážku zpod Krušných hor v první čtvrtině, vyhrál na Hané 3:1 a opustil - snad ne dočasně - poslední příčku. Zápas rozhodl za prvních 11 minut, pak to ale ještě chtělo hodně úsilí. Bylo úspěšné!

18. kolo, 29.10.2017, Zimní stadión, Olomouc
logo HC Olomouc
HC Olomouc HC VERVA Litvínov
1 3

0:3, 0:0, 1:0

Konrád (11. Falter) – Vyrůbalík (C), Škůrek, Ondrušek, Houdek, Staněk, J. Galvas – Vlach, Laš, Knotek – Eberle, Burian, Sundher – Skladaný, Strapáč, Mráz – Ostřížek, Holec, Herman – Jergl. Trenéři Venera, Tomajko, Moták

Petrásek – Kubát, Sørvik – Doudera, Gula – Baránek, Pilař – Lukeš, Hübl, Jánský – Černý, Ihnačák, Hanzl – Trávníček (C), Gerhát, Vandas – Matoušek, Šimeček, Jurčík. Připraveni Kantor a Sklenička. Trenéři Rulík, Stránský, Šlégr

Jen s malou změnou v obraně oproti posledním dvěma zápasům (Doudera místo Dietze) nastoupila Verva v Olomouci. A postarala se o úvod, který ještě litvínovský fanoušek v této sezóně neviděl: ve 4. minutě to bylo 0:2!

Konráda první zaměstnal po minutě hry schovaným nahozením puku od modré čáry Doudera. Pak se sice poprvé z ochozů ozvalo hlasité: "Mora, Mora!", ale hráli hlavně hosté. Šimeček se výborně uvolnil na malém prostoru před brankou, byl faulován, přesto zakončil, ale Konrád vleže udržel puk před čarou.

Jenže přesilovku už za 7 vteřin využil Sørvik od modré čáry, 0:1. A za 26 vteřin další přesné nahození od modré, Gula trefil pod víko, 0:2! Konrádovi se nechtělo z klece, stále držel od prvního kola plný počet odchytaných minut.

Jeho spoluhráči se navíc snažili ukázat, že je úvod sice šokoval, ale nezlomil. K Ostřížkovi se brzy na to dostal odražený puk, sám před Petráskem ale neuspěl. Verva odpověděla Kubátovou střelou a pak přihrávkou stejného hráče Jurčíkovi. Ten vypálil z voleje a přesně, bylo to 0:3... To už Konrád poprvé v sezóně přepustil místo v brance Falterovi.

Ještě v téže minutě vyhodil puk mimo led Gula, ale Litvínov se v prvním oslabení ubránil. Jurčík se málem dostal ve čtyřech i do další šance. Olomouc byla častěji v útoku, nicméně mohla dostat čtvrtý gól, vyhozený puk dojel Jánský, v sólu zasouval pod gólmana, ten se ale přelstít nenechal. Pět vteřin před koncem ještě hosté uhasili přečíslení soupeře dva na jednoho.

Po změně stran mělo pokračování zápasu očekávaný scénář. Domácí se tlačili dopředu, Litvínov bránil a snažil se podnikat nebezpečné výpady. Z úvodního tlaku Hanáků vyplynul Jurčíkův faul, ale puk několikrát putoval v olomoucké přesilovce přes většinu čar na kluzišti.

Ve 28. minutě pronikl po pravé straně do útočného pásma Eberle, uvolnil Knotka, ale Petrásek se stačil přesunout a skvěle zachránil. Z druhé náporové pasáže červených pro ně vykvetl Pilařův nedovolený zákrok, ale stav se ani teď nezměnil.

Ve 35. minutě po dlouhé době šance žlutých, Gula dostal ale obtížnou přihrávku na zpracování a byl z toho – naštěstí neúspěšný – brejk domácích. Jánský s Lukešem se dostali do přečíslení, přihrávka si našla volnou cestu pozdě.

Konečně přesilovka pro Vervu, Ondruškův trest od 38. minuty ale vypršel celý. Přesto ještě jedna litvínovská možnost, a velká! Gerhát našel před brankou Vandase, ale Falter stihnul máchnout lapačkou.

Třetí dějství pokračovalo v podobném duchu. Hübl našel před brankou Kubáta, který se nestihl správně zorientovat, pak ještě nebezpečně střílel Matoušek. Na druhé straně Petrásek skvěle zneškodnil velkou šanci Ondruška.

Faltera protáhl Baránek a nápor "Mory" pak mohl zesílit při Hüblově vyloučení ve 49. minutě. Oslabení se ale týmu s pozorným Petráskem i přes tlak soupeře v neděli dařila. Až v 59. minutě se domácí znovu dostali do velkého tlaku, následně přišla šance Vervy a možná právě proto na druhé straně gól, 67 vteřin před koncem odměnil Olomouc za snahu zblízka Strapáč, 1:3.

Ještě jednou to pak bylo před severočeskou svatyní nebezpečné, ale to už bylo v zápase všechno.

Základem úspěchu byl brankář a také nevídaná produktivita týmu v úvodu zápasu. Výborně!

HC Olomouc

Jan Tomajko: "Prvních deset minut jsme zaspali, což nás stálo zápas. Litvínov byl výborný v soubojích, při stavu 0:3 se nám i trochu lepila smůla na hokejky. Neproměnili jsme šance, nastřelili nějakou tyčku... Je nutné hrát celých šedesát minut, což se nám nepodařilo."

Radim Rulík: "Povedla se nám první třetina, dali jsme v ní branky. Od druhé třetiny byli domácí aktivnější, my jsme toho příliš neměli, jen jeden nájezd, který jsme neproměnili. Dvě třetiny jsme se jen bránili. Tlak domácích jsme naštěstí přestáli a inkasovali až v závěru."