Zápasy 30. 09. 2016, Redakce

Janus čisté konto a Verva obrala Rideru o tři body!

Neproměnili přesilovku pět na tři ani trestné střílení, nastřelili břevno a přesto vyhráli. Za výkon od druhé třetiny zvítězil Litvínov v televizním zápase zaslouženě.

8. (ČT), 30.09.2016, ZS I. Hlinky, Litvínov
logo HC Vítkovice Ridera
HC VERVA Litvínov HC Vítkovice Ridera

Janus – Kubát, Gula – Sklenička, Pavlík – Sørvik, Pavelka - Kokeš – Nejezchleb, V. Hübl, Lukeš – Martynek, R. Hanzl, J. Černý – Hořava, Reichel, Trávníček – Jurčík, Válek, Gerhát. Připraven J. Hübl. Trenéři Rulík, Stránský, Šlégr

Bartošák – Výtisk, Urbanec, Klok, Sloboda, Baranka, Sedlák – Květoň, Roman, Olesz – Szturc, Kolouch, Vandas – Němec, Illéš, Tomi – Kurovský, Balán, Kafka. Připraveni Dolejš a Kovář. Trenéři Petr a Trnka

Verva nastoupila s brankářem Janusem, do sestavy se po nemoci vrátil kapitán Trávníček, první šanci v sezóně dostal Válek. Nevešli se T. Doležal a M. Hanzl.

Hosté byli v první části lepší a často zaměstnávali "JJ" v domácí kleci. Hned třikrát se dostali do přečíslení, jednou (zakončoval Kolouch) i ve vlastním oslabení.

Litvínov propásl možnost jít do vedení v polovině třetiny, kdy po sobě nejprve Sedlák fauloval Gerháta a následně Klok podrazil Černého. Minutová přesilovka pět na tři ale branku nepřinesla.

V závěru třetiny přišla dvě vyloučení Vervy. Lukeše sudí vyloučili po chvíli váhání a po ubránění oslabení pak byl Trávníček poslán ven poměrně přísně, na faul kolenem to nevypadalo.

Že ve druhé třetině to bude jiný Litvínov naznačil už při druhém střídání po přestávce Sklenička. Bartošák vytěsnil jeho střelu švihem tak tak ramenem nad. Hořava najel do gólmana, ale chvíli po něm bránil za hranicí pravidel i Olesz. Faul Baranky už se stal hostům osudným. Lukeš ideálně přihrál volnému Hüblovi, 1:0.

Zvýšit mohl Gerhát, Litvínov ožil, pak byl volný puk na brankové čáře za gólmanem, chyběly centimetry. Až po krásné akci Martynka zakončil Černý. Litvínov si tak poprvé doma užíval vedení 2:0.

Ostravané se připomněli, Roman ideálně uvolnil Květoně, ten ale mířil vedle. Urbanec zahákoval Nejezchleba a bylo tu trestné střílení – Bartošák kryl!

Dobrý hokej pokračoval i po druhé přestávce. Tomi oslabil svůj tým na čtyři minuty. Reichel měl na holi pojistku, ale po Trávníčkově dorážce trefil ze vzduchu břevno.

"Měl jsem to dát, smůla... Tak už jsem pak jen padl na led," usmíval se po zápase. "Bolí mě snad všechno, byl to pro mě z tohoto pohledu nejtěžší zápas v extralize. Hit od Výtiska byl slušný, pak jsem ještě dostal pukem."

Hráči Vervy se ubránili i v posledních dvou minutách zápasu při Skleničkově vyloučení a soupeřově power play navrch.

Jaroslav Janus byl vyhlášen nejlepším hráčem svých: "Takový zápas jako v Brně potká jednou za sezónu každý tým, doufám, že jsme si to vybrali. Řekli jsme si, co máme zlepšit a na ledě to od druhé třetiny plnili. Kluci mi dobře pomáhali blokováním střel. Už čtvrtá výhra? No, každá se počítá."

Žlutočerní došli k výhře ode dna, jak po Brnu, tak po první třetině, kterou mohli prohrát. To povzbudí.

Radim Rulík: "V první třetině měl soupěř hodně šancí, i vyložených. Podržel nás gólman, poprávu vyhlášen nejlepším hráčem. Ve druhé části se to začalo srovnávat. Pomohl nám ten gól, do zápasu jsme vstoupili nervózně a pak jsme se teprve uklidnili, branku jsme potřebovali. Jsme strašně rádi za to, že jsme dnes dokázali vyhrát. Soupeř byl urputný, výborně bruslící, nebylo to vůbec jednoduché. Při našem vedení jsme přidali i na obětavosti, hráli na hraně. Zkouška brankářů? Zatím nevím, to se rozhodne až v dalších dnech."

logo HC Vítkovice Ridera

HC Vítkovice Ridera

Jakub Petr: "Nebudu negativní, měli jsme tam mladé hráče a ti naskočili a odvedli velmi solidní výkon. Klíč k úspěchu byla jednoznačně první třetina, měli jsme pohyb, víc ze hry a jeli jsme třikrát čistě dva na jednoho. Nedat z toho na této útovni branku, to pak zákonitě pykáte. Stěžejní věc uprostřed 2. třetiny, dali jsme Litvínovu hodně přesilovek. Dostali jsme gól, soupeř se jím uklidnil. Četnost střel jsme měli velkou, ale neproměňovali jsme je. Ze hry jsem měl docela dobrý pocit. Gratuluji soupeři."