Vítězné zvonění

V roce 2007 začal klub na popud Jiřího Šlégra zakončovat každý domácí mistrovský vítězný zápas unikátním závěrečným ceremoniálem: zvoněním na Zvon Vítězství. Přečtěte si o historii zvonění, o jeho zajímavostech a protagonistech, podívejte se na seznam Zvoníků od začátku až do současnosti!

Zvoník Karel Gott
Zvoník Karel Gott

Geneze a vývoj

Po zvonění na provizorní zvon v prvních zápasech sezóny 2007/2008 byl 23. prosince 2007 instalován zvon nový, větší a definitivní, přes 11 kilo těžký.
Odlili ho osobně Robert Reichel a Jiří Šlégr v Teplických strojírnách.

Týž den, 23. prosince 2007 o přestávce utkání s Pardubicemi, zvon na ledě pokřtil zpěvák Karel Gott.

První tři roky zvonila dlouhá řada bývalých hráčů klubu. Poté, v ročníku 2016/2017 už sedmou sezónu, odměňuje HC VERVA Litvínov zvoněním své věrné fanoušky. Klub je vybíral ve spolupráci s Ultras Litvínov, později s Ropáky on Tour a Fanklubem. Nejprve šlo vesměs o nejpracovitější a nejzasloužilejší "kotelníky" a "výjezdníky". Nechyběli mezi nimi ani ti, kteří v sezóně viděli úplně všechny zápasy Litvínova v extralize a za svým klubem tak najezdili za rok téměř šest tisíc kilometrů!

Později byli na základě tipů vybíráni starší, dlouholetí fanoušci, zejména permanentkáři. Ještě v sezóně 2013/14 většina Zvoníků navštívila první ligový zápas v Litvínově v dnes už památné sezóně 1959/60!
Jedná se o věrné, zasloužilé, dlouholeté či jinak pozoruhodné příznivce klubu, včetně aktivních členů Ropáků.
Posílat své tipy a návrhy na Zvoníky můžete i Vy, na klub na adresu: info@hcltv.cz .

Zajímavosti

Poctěni byli již litvínovští příznivci pěti národností:
- české
- lotyšské (fanynka Vija Brúvere, která klubu stále silně fandí)
- německé (ze stále početnější a aktivnější enklávy německých příznivců z blízkého Saska, zejména z Olbernhau a Seiffenu)
- holandské (L. Cako je velmi pravděpodobně jediným Holanďanem, který vlastní permanentku HC VERVA)
- španělské (M. B. Pastor totéž v bleděmodrém...)

Ceremonie

Každému Zvoníkovi zůstává jako dárek na památku klubem vyrobený dres, u kterého si sám předem zvolí číslo a jméno.
Zvoník je představen divákům hlasatelem a doprovázen (obvykle kapitánem, nyní tedy Michalem Trávníčkem) do středu ledové plochy. Zde je mu před Zvoněním předán dres, který si oblékne a zazvoní v něm na Zvon vítězství. Poté se může s hráči přímo na ledě zúčastnit závěrečné děkovačky a oslavy vítězství. Na webu se brzy na to v příslušné kapitole ve Fanzóně objeví jeho fotografie ze zvonění s popisem a ve Verva TV obrazový záznam.

Malý dodatek: o obdobě rituálu Zvonění nevíme nikde v Evropě ani na světě.

Seznam zvoníků - bývalých hráčů (vesměs)


2007/08 (20x)


Kristian Reichel(syn R.R.) 14. 09. 2007
Ladislav ŠTĚRBA 21. 09. 2007
František DŮM 09. 10. 2007
Ing. Miroslav ŘÍHA 14. 10. 2007
Jiří ZÍMA 23. 10. 2007
Vladimír KÝHOS st. 28. 10. 2007
Zdeněk ZÍMA st. 02. 11. 2007
Jaroslav PISKAČ 14. 11. 2007
Jaromír HUDEC 23. 11. 2007
Mirosl. KLUC, Mir. BERÁNEK 30. 11. 2007
Gustav MARTINOVSKÝ 02. 12. 2007
Mgr. Josef ULRYCH 23. 12. 2007
Karel RUML 28. 12. 2007
Jan Hamák (vozíčkář) 30. 12. 2007
Oldřich KAŠŤÁK 16. 01. 2008
Ing. Vladimír MACHULDA st. 20. 01. 2008
Francois Vleugels (Unip.) 22. 01. 2008
Václav Černý (trenér) 03. 02. 2008
Ing. Miroslav DANĚK 15. 02. 2008
Jaroslav WALTER 07. 03. 2008


2008/09 (17x)


Jan HROCH 14. 09. 2008
Vija Brúvere(fans, Latvia) 19. 09. 2008
Antonín WALDHAUSER 30. 09. 2008
Zdeněk CHUCHEL 14. 10. 2008
Oldřich OBRTLÍK 19. 10. 2008
Petr ZELENKA 26. 10. 2008
Miloš TARANT 02. 11. 2008
Jindřich KOKRMENT 14. 11. 2008
M.Šťovíček, M.Klika (MěÚ) 21. 11. 2008
Čestmír KODRLE 28. 11. 2008
Petr OPAČITÝ 12. 12. 2008
Zdeněk BAHENSKÝ 23. 12. 2008
Arnold KADLEC 30. 12. 2008
Zdeněk ZÍMA ml. 13. 01. 2009
Viktor LUKEŠ 25. 01. 2009
Ing. Jiří PERK 15. 02. 2009
Jiří Olič (ledař) 19. 02. 2009

2009/10 (13x)


Tibor MEKYŇA 09. 09. 2009
Radek ŠULC 29. 09. 2009
Josef Touš (rozhodčí) 09. 10. 2009
Tomáš MAREŠ 20. 10. 2009
Kamil PRACHAŘ 25. 10. 2009
Jiří TRUP 15. 11. 2009
František PROCHÁZKA 27. 11. 2009
Vladimír KÝHOS ml. 23. 12. 2009
Kamil KAŠŤÁK 29. 12. 2009
Jan TÁBOR 19. 01. 2010
Jiří HEINISCH 05. 02. 2010
Pavel BURGER 09. 02. 2010
Luděk VÝBORNÝ 11. 03. 2010


Seznam zvoníků - fanoušků

2010/11 (18x)

19.09.  Vítkovice      4:2  Atanas Beremov
24.09.  Pardubice      3:1  David Dlouhý
01.10.  Ml. Boleslav   4:1  Vratislav Bílek
07.10.  Sparta         2:1  Josef Kulhánek
15.10.  Č. Budějovice  3:1  Petr Jablonský
19.10.  Kladno         4:1  Jiří Šrámek
21.10.  Slavia         2:0  Miroslav Petružálek starší
29.10.  Brno           5:3  Petr Boháč
19.11.  Sparta         2:1  Luděk Jandík
05.12.  Vítkovice      3:1  Václav Brabec
10.12.  Pardubice      3:1  Miroslav Blažek
28.12.  Třinec         6:3  Jan Šimůnek
04.01.  Č. Budějovice  4:3  Běla Součková
09.01.  Kladno         3:1  Andre Ederlein (GER)
23.01.  Plzeň          1:0  Václav Schulz
30.01.  Zlín           3:1  Ing. Petr Pospíšil
18.02.  Liberec        4:3  všichni Zvoníci (oslava play-off)
----------------------------------------
23.02. Plzeň 4:2 Josef Pošta

2011/12 (21x)

18.09.  Č. Budějovice  3:2   Zdeněk Borovec
23.09.  Brno           4:1   Antonín Žemlička
11.10.  K. Vary        4:3p  Bc. Jan Ptáček
18.10.  Pardubice      3:2sn Martina Stehnová
28.10.  Vítkovice      3:2   Luboš Jukl
02.11.  Slavia         6:5sn Jiří Svoboda
06.11.  Ml. Boleslav   4:3   Titus Kirsche (GER)
18.11.  Kladno         5:4p  Petra Šídová
20.11.  Plzeň          8:2   Ing. Milan Špinka
09.12.  Brno           3:2sn Jan Dohaninec
11.12.  Slavia         3:2   Luděk Bánovský
28.12.  Třinec         5:3   Zdeněk Němec starší
15.01.  Pardubice      4:3sn Stanislav Rosa
17.01.  K. Vary        4:1   Jindřich Čimbera
15.02.  Kladno         6:5sn Karel Klobouk
17.02.  Plzeň          4:1   Petr Marvan
-------------------------------------------
11.03. Slavia 1:0p Milan "Haňta" Vršecký 16.03. Ml. Boleslav 5:4 Jitka Hendrychová 30.03. K. Vary 6:3 Jan Heydenreich (GER) 01.04. Slavia 2:1 Miloslav Stránský 06.04. Ml. Boleslav 2:1p všichni Zvoníci (oslava záchrany)

2012/13 (18x)

16.09.  Č. Budějovice  3:1   Mgr. Josef Ulrych
25.09. Vítkovice 4:3 Jaroslava Švestková
30.09. Brno 4:3sn Jiří Voženílek
05.10. Liberec 3:2sn Pavel Vaňo
26.10. Slavia 4:2 Ing. Jaroslav Šrotýř
04.11. K. Vary 5:2 Pavel Bláha
16.11. Pardubice 6:3 Miloslav Zeman
25.11. Kladno 5:3 Stefan Fuchs
26.12. Brno 5:2 Karel Karas
30.12. Liberec 5:2 Miroslav Wartha
06.01. Třinec 6:5sn děti z Domova v Hoře Sv. Kateřiny
11.01. Chomutov 6:2 Josef Miškolci
13.01. Plzeň 2:1sn Jiří Urban
20.01. Slavia 7:1 Jan Vlasák
31.01. K. Vary 4:1 Karel Wildner
13.02. Pardubice 3:2sn Tomáš Csengeri
17.02. Sparta 4:1 Vladimír Klail
24.02. Kladno 2:1sn Václav Jileček

2013/14 (18x)

20.09.  Liberec        3:2sn Luděk Serafin
24.09.  Plzeň          4:1   Karel Kubeš st.
25.10.  Pardubice      5:1   Miroslav Drejček
01.11.  Chomutov       2:1   Karel Linhart st.
19.11.  K. Vary        2:1   Vlastimil Bubák
24.11.  Kladno         5:2   Alice Králová
01.12.  Slavia         1:0sn Martin Gazda
03.12.  Zlín           1:0sn Petr Dlesk
08.12.  Liberec        8:3   Jaroslav Kinter
15.12.  Plzeň          2:1   žáci HC Děčín
28.12.  Třinec         1:0   Josef Čech
05.01.  Brno           4:1   Stanislav Novotný
17.01.  Slavia         4:2   Gerhard Ittner
24.01.  Pardubice      2:1   Ivan Petrov
28.01.  Chomutov       2:1sn Vladimír Papoušek
02.02.  Hr. Králové    3:2   Petr Weber
06.02.  Sparta         3:2sn Břetislav Hubka
25.02.  K. Vary        2:1   Martin Novák 

2014/15 (23x)

12.09.  K. Vary        5:0   Edvard D. Beneš
16.09.  Třinec         3:2sn Michal Jurka
21.09.  Brno           6:1   Jiří Langhammer
28.09.  Zlín           5:1   Milan Vunč 
05.10.  Olomouc        3:1   Ing. Petr Kolman
24.10.  Plzeň          1:0   Jaroslav Bezpalec
31.10.  Ml. Boleslav   3:1   Václav Vácha
12.11.  Hr. Králové    3:1   Ingeborg Reimannová (GER)
23.11. Vítkovice 3:2 Jaroslav Neumann
28.11. Sparta 6:3 Miroslav Petružálek a syn 05.12. K. Vary 4:2 Zbyšek Novák 30.12. Zlín 4:3sn Jana Kuncová
06.01. Olomouc 4:2 Petr Bříza
11.01. Liberec 3:2p Zdeněk Záveský 18.01. Pardubice 6:2 Miroslav Šefl
25.01. Plzeň 4:1 Luboš Janata
30.01. Ml. Boleslav 3:1 Ondrej Ranuša
11.02. Hr. Králové 5:2 MUDr. Vladimír Richtr 15.02. Slavia 4:1 Ivan Špiroch 22.02. Vítkovice 5:1 Miroslav Pešek
27.02. Sparta 5:3 Milan Dyk
-----------------------------------------
23.03. Pardub, 5.čtf 2:1p Petr Imramovský 03.04. Brno, 5.smf 3:2p Lubomír Bečka

2015/16 (19x)

11.09.  Zlín           4:0   Pavel Krejza
27.09. Sparta 3:2sn Josef Heidenreich 02.10. Ml. Boleslav 3:2sn Vladimíra Herzánová 18.10. Olomouc 3:2sn Karel Hoffmann
22.11. Chomutov 3:2sn Demetr Pric
06.12. Vítkovice 3:1 Jiří Mach
11.12. Zlín 3:2p Jaroslav Matas
30.12. Sparta 3:1 Miloš Kokš
08.01. Třinec 2:1 Jiří Kužma
15.01. Pardubice 3:2sn Miroslav Pouska
31.01. Hr. Králové 5:1 Libor Remuta
07.02. Plzeň 3:1 Oldřich Štěpanovský
28.02. K. Vary 3:1 Karel Šimka 04.03. Vítkovice 2:1p Josef Kačmarik
------------------------------------------
11.03. Vítkovice 2:1p Vlastimil Veselý
18.03. K. Vary 2:1p Jan Vajner
20.03. Pardubice 6:1 Zdena Svobodová ------------------------------------------ 29.03. Slavia 4:2 Antonín Filipec
(další utkání baráže se nezvonilo)
17.04. K. Vary 3:2 Václav Novotný (oslava záchrany)

2016/17 (20x), celkem 187x

23.09.  Hr. Králové    3:2sn Martin Kratěk
30.09. Vítkovice 2:0 Jiří Kunca
09.10. Sparta 5:1 Fedor Chomča 14.10. Liberec 3:2p Ing. Zdeněk Brázda
16.10. Pardubice 2:0 Martin Novák 18.10. Hr. Králové 3:2p Petr Vondruška 21.10. Olomouc 3:2sn Ilona Egydyová
09.11. Ml. Boleslav 3:2 Karel Linhart st. 13.11. Brno 3:2p Karel Kubeš ml.
18.11. K. Vary 2:1p Stanislav Vála 20.11. Plzeň 2:0 Pavel Petržíla 09.12. Zlín 2:1 Angel Nikolov st.
20.12. Chomutov 3:2p Laszlo Cako (NET)
08.01. Sparta 3:2 Petr Pejchar
15.01. Pardubice 5:4p Ing. Martin Durčák
03.02. Ml. Boleslav 5:4p Stanislav Sentenský 15.02. Brno 5:3 Anna Machová 19.02. K. Vary 3:2p Pavel Oulík 24.02. Plzeň 2:0 Mario Blanco Pastor (ESP) 28.02. Liberec 2:1sn Pavel Mach

2017/18

10.09.  Liberec        2:0   Ivo Šída
12.09.  Hr. Králové    3:0   Zdeněk Klimpl
15.10.  Brno           4:3sn Petr Soukup
17.10.  Plzeň          2:1p  Jiří Rozlílek

Fotogalerie