Verva a Energie.
Loni se oba týmy v mistrovské sezóně potkaly a utkaly desetkrát, po základní části ještě dvakrát v play out a čtyřikrát v baráži.
A Vary byly jediným extraligovým týmem, který nechal Litvínov v sezóně za sebou – jak v základní části, tak po play out, tak i v baráži.

Letos se oba kluby a jejich cesty v tabulce rozešly. Verva zamířila nahoru, Energie, čtrnáctý celek minulé sezóny, zůstala na stejné, tedy poslední příčce.

Nemusí to být stav trvalý, na předposlední pozici ztrácí Vary pět bodů. Na dvanáctou už minimálně deset, na play off (desátá pozice) dvanáct.

Což o to, zápasů zbývá ještě dost, ale to by se týmu z lázeňského města musela podařit šňůra úspěšných výsledků. A ta za 34 kol přišla jen jedna, od 20. do 23. kola zaznamenaly Vary čtyři utkání v řadě s bodovým ziskem, z toho tři vyhrály.

Těsně před tím přišla na tým největší krize v podobě čtyř utkání bez vstřelené branky. V pátém zápase v Brně se konečně skórovat podařilo, ale to zase v síti Západočechů skončilo osm kotoučů…

Poslední zápasy Varů ale zase tak špatné nejsou: v Třinci ještě ve 48. minutě 1:1 (nakonec porážka 2:4), vítězství nad Kometou (4:2), porážka ve Vítkovicích (1:3).
Se starým rokem se Varští loučili zápasem doma s trápící se Boleslaví. Vedli 1:0, prohrávali 1:4, snížili na rozdíl gólu, ale na body nakonec nedosáhli (3:4).

Kanadské bodování týmu vede Tomáš Rachůnek se 17 body (6+11). V brance se téměř rovnoměrně o porci zápasů rozdělili gólmani Honzík (20 utkání) a Závorka (18). Mužstvo vede hlavní kouč Jan Tlačil, kterého si v nejvyšší soutěži pamatujeme z dresu Českých Budějovic.

Litvínov vyhrál obě předchozí podkrušnohorská derby v sezóně. Nejprve 2. října venku 3:1 a pak doma po dramatickém průběhu 2:1 Kubátovým gólem v prodloužení. Přitom od 1. do 60. minuty prohrával! Až 20 vteřin před koncem základní hrací doby vyrovnal Robin Hanzl z trestného střílení a vedlo to ke dvoubodovému zisku.

Říká se, že dobrý tým neprohraje v sezóně víc než dvakrát za sebou. V tom případě měla Verva podzim vynikající, protože od 17. září až do konce roku nebodovala maximálně jednou. Až 28. a 30. prosince přišly dva neúspěchy za sebou ve shodném poměru 1:2, v Brně a doma s Vítkovicemi.

Žádná tragédie, 61 bodů představuje dobrou pozici pro blížící se finiš základní části. Ve druhém zápase jen ze základního kádru chybělo týmu ze zdravotních důvodů okolo deseti hráčů, nepočítaje juniory Reichela a Dufka na MS: Frolo, Pavelka, Sørvik, Kubát, Martynek, Nejezchleb, Stříbrný, Doležalové…

Hru (a hlavně souhru) to ovlivnilo, ale vymlouvat se na to nelze. Soutěž běží dál, jen v lednu čeká tým devět utkání.