Pravděpodobně každý z vás, kdo čte tyto řádky, byl aspoň jednou v Litvínově na hokeji. Pokud to bylo v roce 1959 a později, tak velmi pravděpodobně na zápase nejvyšší soutěže.
Tak dlouhá je extraligová (dříve ligová) hokejová tradice malého města pod Krušnými horami.

Pomozte ji zachovat! Jen stmelený kolektiv hráčů a fanoušků může jít neochvějně za úspěchem.

Soupeři Vervy?

Jihlava s bohatými zkušenostmi z baráží minulých let a zároveň jen s relativně malou frustrací z toho, že ji musí hrát znovu. S vyrovnaným a odhodlaným kádrem, produkujícím každému nepříjemný hokej. Žlutočerným dobře známá ze čtyř vzájemných zápasů v základní části a dvou ze skupiny o umístění.

Karlovy Vary relativně nejméně unavené z play off, v němž odehrály pouze osm zápasů. Baráž hrály loni, spadly do ní z extraligy a nedopadly úspěšně, v konkurenci Pardubic, Jihlavy a Českých Budějovic. Letos vyhrály základní část WSM ligy.

Kladno nejostřeji sledované kvůli návratu JJ ze zámoří. Překvapivě vyřadilo druhé České Budějovice, navíc poměrem 4:1 na zápasy. Jágr nastoupil do 15 zápasů, ale sehrál jen málo minut. Zaznamenal dosud jen čtyři asistence. Trenér Hořava dobře zná řadu hráčů Litvínova. Jeho asistentem je olympijský vítěz z Nagana a spoluhráč Jiřího Šlégra odtamtud Pavel Patera.

Matematika: stačí na záchranu vyhrát (za tři body) všechny domácí zápasy, tedy získat 18 bodů?

Čtyřčlenná baráž se hraje od sezóny 2012/13, letos tedy pošesté. 18 bodů stačilo k záchraně dvakrát. Dvakrát bylo zapotřebí 20 bodů a jednou 21.

Asi ještě o něco větší vypovídající hodnotu má, kolik bodů opravdu nakonec získaly týmy na konečném druhém místě. Bylo to postupně: 23, 20, 19, 20 a znovu 20 bodů.

Takže: je třeba (kupříkladu) vyhrát všechno doma a alespoň něco málo přivézt zvenku.

Baráž 2016

Litvínov hrál baráž naposledy (tehdy to bylo i poprvé) před dvěma lety, v roce 2016. To jako úřadující mistr. Po dlouhodobé části tehdy skončil třináctý.

Složení čtveřice bylo podobné. Čtrnáctý v TELH byl tehdy další letošní účastník baráže Karlovy Vary. Třetím stejným účastníkem, který ale tenkrát postoupil do baráže zdola, byla Jihlava. Do bojů o extraligu ji doprovodila Slavia.

Verva začala doma očekávaným vítězstvím nad Slavií 4:2. Pak přišlo zklamání, porážka v Jihlavě 1:2 po samostatných nájezdech. Následně tým zdolal Karlovy Vary 5:3 a byl v tabulce baráže první se čtyřbodovým náskokem na třetí příčku.

Pak ale přišla porážka v odvetě venku s Karlovými Vary (2:3) a následně největší krize celé baráže pro žlutočerné na Slavii. Tým zde prohrával po druhé třetině 0:3 a hrozilo, že postupovou pozici ztratí. Po skvělém obratu vyhrál 4:3 v prodloužení a na třetí místo měl náskok 3 body. Tím zažehnal nejhorší a přišla úspěšná série.

V 6. kole Litvínov porazil Jihlavu 4:1, když na branku soupeře vyslal šedesát ran. Osamostatnil se tím na čele tabulky a zvýšil svůj náskok na záchranu.

V 7. kole přivítala Verva Slavii a ve 12. minutě už vedla 4:0. Konečný výsledek byl 5:1.

Dalším výrazným krokem k celkovému úspěchu bylo vítězství v 8. kole v Jihlavě 2:1. Čtyři kola před koncem měl tým náskok na záchranu už 8 bodů. A definitiva přišla hned v 9. kole, v němž tým otočil doma zápas s Karlovými Vary z 0:2 na 3:2 a mohl slavit.

Po porážkách v Karlových Varech 3:5 a na Slavii 1:2 v prodloužení se Litvínov loučil se sezónou domácím zápasem s Duklou Jihlava. Průměrná návštěva na Zimním stadiónu Ivana Hlinky byla v baráži 5169 diváků. Spolu s Litvínovem se z druhého místa zachránily i Karlovy Vary.