Ač útočník Vervy vstřelil v extraligové sezóně o polovinu méně branek než jeho debutující bratr (za to si připsal 21 asistencí) a laboroval se zraněním (které ho jistě o řadu kanadských bodů připravilo), zůstal v Jandačově nominaci i po posledním přípravném (pardon, turnajovém) utkání.

V této sezóně nastoupil litvínovský centr ke třinácti reprezentačním utkáním, vstřelil v nich tři góly (nepočítaje dva proměněné nájezdy proti Rusku na Carlson Hockey Games) a na dva přihrál.

V nominaci Norska se držel i druhý litvínovský hráč, obránce Daniel Sørvik. Pro žlutočerné fanoušky by tak mohl být pikantní souboj 11. května (Česko - Norsko).

Poslední dění před mistrovstvím?
Český díl Euro Hockey Tour byl přidělen Českým Budějovicím a byla to šťastná volba. Tamní diváci, neukojeni vrcholovým hokejem, vzali akci jako svátek a i přes zklamání z nedotažení klubové šance Motoru postoupit do extraligy třikrát zaplnili hlediště. Plno bylo i na ostatní zápasy.

Tým s červenomodrobílou trikolórou se jeví před šampionátem jako dobře připravený, silný na jména i herně. Je namixován jak z dravého mládí, tak zkušeností, tak i hvězdného lesku hráčů z NHL, kteří letos na reprezentační výzvy potěšitelně slyšeli.

Méně obvyklý byl vývoj skladby kádru směrem ke konečné nominaci. V přípravě byl držen až do poslední chvíle celý širší kádr hráčů, posléze jich pět, včetně litvínovského odchovance Lukáše Kašpara, nepřežilo neúprosný závěrečný škrt.
I tak zůstalo v kádru 27 hráčů. Kdo se zpočátku nedostane na soupisku?

Smůla jednoho - útočníka Holíka, který se zranil - štěstí druhého. Na šampionát odletěl i plzeňský střelec Kubalík. Je dobře, že nejlepší kanonýr domácí soutěže nechybí v nominaci.

Boj o místa způsoboval zdá se zdravé napětí v týmu a jeho plnou formu i nasazení až do nedělního večera najihu Čech. Osm branek velesilným Švédům s většinou týmu z NHL? Vynikající. Ale pozor, pro mistrovství světa ne zcela určující.

Začátek a čtvrtfinále, to bývá na MS důležité. Forma ve čtvrtek 18. května (čtvrtfinále) bude rozhodující.
Nejprve je ale do vyřazovací části potřeba postoupit.

Česko čeká maximálně ostrý start, v prvním utkání nastoupí v pátek ve 20:15 proti Kanadě. Zvládne-li tým premiéru, může se našlápnout, zdravě nabudit a rozjet za postupem.
V neděli v 16:15 čeká Bělorusko, v pondělí ve 20:15 Finové.

Přejme:
- Robinu Hanzlovi zapsání na soupisku šampionátu a hodně štěstí v turnaji. Třeba i v již několika variantách proměňování samostatných nájezdů.

- Pavlu Francouzovi co nejvíce (dobře) odchytaných zápasů.

- šampionátu důstojnou atmosféru utkání i ve Francii a celému týmu hru a výsledky, které by těšily fanoušky. A jim, i nám všem, pokud možno – medaili! Tradice k tomu zavazuje.

Přehled litvínovských hráčů (a odchovanců) na MS a ZOH v posledních deseti letech:

2008 – MS, KANADA (Halifax, Quebec) – 5. místo
Marek PINC

2009 – MS, ŠVÝCARSKO (Bern, Curych, Kloten) – 6. místo
Ivan ŠVARNÝ (SVK), trenér Vladimír RŮŽIČKA, asistent trenéra Ondřej WEISSMANN

2010 – ZOH, KANADAanada (Vancouver) – 7. místo
trenér Vladimír RŮŽIČKA, asistent trenéra Ondřej WEISSMANN

2010 – MS, NĚMECKO (Kolín, Mannheim, Gelsenkirchen) – ZLATO
Lukáš KAŠPAR (2), trenér Vladimír RŮŽIČKA, asistent tren. Ondřej WEISSMANN

2011 – MS, SLOVENSKO (Bratislava, Košice) – bronz
Martin ŠKOULA

2012 – MS, FINSKO, ŠVÉDSKO (Helsinky, Stockholm) – bronz