Možná nikdo nyní netouží po semifinále víc, než východočeský klub. Už tři pokusy v řadě mu nevyšly.

Připomeňme si, že město Hradec Králové se po krátké epizodě v sezóně 1993/94 vrátilo na mapu nejvyšší soutěže tím, že se sem přestěhoval extraligový klub z Českých Budějovic. Na jihu Čech HC Mountfield nenašel takovou podporu od města, jakou by si představoval, a tak se v roce 2013 uskutečnil přesun. České Budějovice následně získaly od klubu Královští lvi Hradec Králové prvoligovou licenci.

Na východ Čech tehdy přešla z Budějovic i většina hráčů na čele s kapitánem Šimánkem. Někteří v týmu trenéra Václava Sýkory stále působí.

V prvních dvou sezónách pod koučem Draisaitlem tým nepřešel čtvrtfinále a tak ambiciózní klub později vyměnil trenéra. Vladimír Kýhos vytáhl mužstvo na třetí místo po základní části, ale do semifinále to zase nevyšlo. Po Zlínu a Spartě tentokrát mužstvo nepustila mezi čtyři nejlepší Mladá Boleslav. Následně přišel renomovaný i Evropou protřelý Václav Sýkora a je jasné, o jaký cíl s týmem usiluje.

Představení klubů

Mountfield HK, a.s.

Založení
1925 jako Bruslařský klub Hradec Králové (1926 vstup do svazu LH)

Domácí stánek
FORTUNA aréna, Komenského 1214/2, Hradec Králové

Kapacita
6890, z toho 3655 sezení, 3235 stání

Hlavní rekonstrukce

Největší úspěch
2x 5. místo (2015 a 2016)
HC VERVA Litvínov, a.s.

Založení
8. 11. 1945 jako Hockeyový odbor SK SZ Horní Litvínov

Domácí stánek
Zimní stadión Ivana Hlinky, S. K. Neumanna 1598, Litvínov

Kapacita
6011, z toho 1711 sezení, 4300 stání

Hlavní rekonstrukce

Největší úspěch
Mistr ČR (2015)
------------------------------------------------------------------------------------------------
Propojení klubů

Vladimír Kýhos, trenér Hradce 2015/16
Bylo to poměrně krátké, ale – hlavně zpočátku – úspěšné působení. Litvínovský odchovanec a trenér působil v Hradci v ročníku 2015/16, střídal P. Draisaitla. Vytáhl mužstvo na výborné třetí místo v tabulce základní části, čtvrtfinálovou bránu s týmem ale neotevřel a v klubu pak nepokračoval.

Václav Sýkora, hlavní kouč Hradce, dříve trenér v Litvínově
Vystřídal u týmu Mountfieldu Vladimíra Kýhose a téměř s ním zopakoval loňské umístění. Skončil o příčku hůře (4.) a získal o bod více (89).
V Litvínově trénoval v letech 1998 – 2001, první dva roky s V. Jeřábkem, poslední s dalším Kladeňákem O. Vejvodou. V tehdejším týmu ze současného kádru Vervy vedl i Michala Trávníčka, Viktora Hübla nebo Zbyňka Skleničku. Poté vedl žlutočerné ještě v sezónách 2005/6 (12. místo) a 2006/7, kdy byli spolu s asistentem P. Fialou od mužstva po 40. kole (11. místo) odvoláni a nahradili je J. Hübl a P. Rosol.

Pavel Hynek, asistent trenéra Hradce, dříve v Litvínově
V Litvínově působil jeden rok, v sezóně 2003/4, jako asistent trenérů Františka Výborného a Jaroslava Hübla.

Tomáš Martinec, asistent trenéra Hradce, dříve hráč v Litvínově
V Litvínově byl čtyři roky (2000 – 2004), první rok si zde zahrál i pod trenérem Sýkorou. Pod Krušnými horami odehrál celkem 164 zápasů.

Marián Voda, kondiční trenér Hradce, dříve v Litvínově
Jeho působení na severu Čech bylo krátké, ale veleúspěšné – přišel v létě 2015, odešel v létě 2016, se zlatou medailí na krku.

Karel Pilař, hráč a odchovanec Litvínova, nedávný hráč Hradce
Nejčerstvější záležitost! Litvínovský zadák v Hradci hrál už v ročníku 2014/15 (9 zápasů – 9 bodů!) a také o rok později, kdy v 50 zápasech zaznamenal 27 bodů (7+20). Přesto v letošní sezóně nedostal šanci a po působení v Asijské lize se po šesti letech vrátil do mateřského klubu. Uvedl se zde parádně, asistencí a vítězným gólem v prodloužení derby s Chomutovem.

Michal Dragoun, hráč Hradce, bývalý hráč Litvínova
Jediný z aktuálního kádru Mountfieldu oblékal v minulosti litvínovský dres. Odchovanec Sparty přišel v ročníku 2009/10 v lednu z Ústí nad Labem. Ve 13 zápasech vstřelil dva góly. Extraligový dres oblékal také v Českých Budějovicích a v Kladně. 33-letý hráč nyní v Hradci od října hostuje z pražské Slavie.
Historická vzájemná bilance zápasů
Zahrnuje pět ročníků, první v sezóně 1993/94 a pak poslední čtyři. Součet mluví pro Litvínov, k čemuž přispěly i tři letošní výhry (3:2sn, 3:2p a 3:0) a jediná porážka (1:3):
20 zápasů,  11  1  8,  59:51

Dozvuky letošních vzájemných zápasů
Hned dva ze čtyř letošních vzájemných zápasů Vervy a Mountfieldu, v pořadí druhý a třetí, měly dohru u disciplinární komise.

Po zápase 18. 10.
: Z podnětu Mountfieldu bylo řešeno jednání Michala Trávníčka ve 33. minutě utkání před brankou MHK. V utkání samotném nebyl za ně rozhodčími Pešinou a Pražákem uložen žádný trest. Trávníček byl atakován Blažem Gregorcem, který se mu přiložením hole na Trávníčkovo tělo pokusil ztížit postup za odraženým kotoučem. Trávníček upadl. Předseda DK K. Holý uložil Trávníčkovi pokutu ve výši 10% ze základní měsíční odměny.

Po zápase 11. 11.
: Z podnětu Vervy byl řešen zákrok útočníka Mountfieldu HK Michala Dragouna na obránce Vervy Jiřího Gulu. Podle názoru HCVL šlo o zásah do oblasti hlavy a krku. Dragounovi byla disciplinární komisí zastavena činnost na jedno utkání, v utkání byl zákrok rozhodčími Hradilem a Horákem potrestán pouze menším trestem.