Celkově půjde již o šestý vzájemný duel výběru země našich severních sousedů a klubu zpod Krušných hor.

První vzájemné měření sil se odehrálo již téměř před čtvrtstoletím ve Varšavě. 11. prosince 1982 zde Litvínov prohrál 4:6. O den později soupeři porážku v hlavním městě oplatil a zvítězil 4:3.

Přesně rok na to se uskutečnila odveta v Litvínově. 12. prosince 1983 skončilo utkání nerozhodně 5:5.
A konečně poslední dva duely se odehrály na jaře 1989 v rámci přípravy Polska na mistrovství světa. 6. dubna tehdejší „Cheza“ ve Varšavě remizovala 2:2 a o den později prohrála 3:4.

Polsko je účastníkem divize I mistrovství světa, tedy druhé nejvyšší kategorie. Na jaře se jedna ze dvou skupin šampionátu hrála v Katowicích (druhá v Záhřebu) a Poláci v ní obsadili třetí místo.

Podlehli Itálii 1:3 a Koreji 1:4, porazili Slovinsko 4:1, Rakousko 1:0 a Japonsko 10:4.
V Čechách je z hráčů známější třeba útočník Aron Chmielewski z Třince.

Tým Vervy zatím v přípravě zaznamenal jen jednu výhru v základní hrací době, fanoušky alespoň zahřálo, že se tak stalo v derby proti Chomutovu. Ale ještě není konec přípravy. A snad bude platit - těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

S polským klubovým hokejem se Litvínov poprvé potkal už před šedesáti lety.
V sezóně 1956/57 byl nováčkem druhé ligy a utkal se s Katowicemi, kterým podlehl doma 1:5. S polskými kluby pak sehrál řadu utkání, vesměs vítězných.

Na těchto stycích měl lví podíl František Voříšek (1916 – 1981), rodák z Louky u Litvínova, litvínovský hráč a později významný trenér.

V roce 1964 byl angažován polským olympijským výborem pro práci v klubu Podhale Nowy Targ na polské straně Tater.
Vzal to tam tvrdě do ruky, udělal pořádek v klubu i v mužstvu, zavedl disciplínu. Všechny včetně města přesvědčil, že jeho plán na založení „fabriky na hokej“ povede k úspěchu. A s klubem také v roce 1966 získal titul mistra země.

Na „specjalistu od „wyławiania hokejowych talentów“ Františka Voříška zde vzpomínají dodnes.
Dočteme se: „Chodil po městě, kde bylo v zimě plno plácků s ledem, a neušel mu žádný kluk s hokejkou a pukem. Směroval je do sportovních tříd. Vychoval 37 polských reprezentantů a podílel se na růstu řady ligových trenérů.“

František Voříšek v Polsku působil ještě v Katowicích (1974-76), Janowě a Osvětimi (1971-73).

HCVL nastoupí v posledním domácím zápase k souboji s atraktivním protivníkem.

Důležité informace:
Předprodej vstupenek na utkání HC VERVA Litvínov - Polsko bude možný již dopoledne v den zápasu (25. 8.), od 8 do 11 hodin, odpoledne pokladna otevře dvě hodiny před zápasem. V den tohoto zápasu nelze prodávat permanentky.
Vstupné na toto utkání je 50 korun k sezení a 30 korun k stání.
Držitelé permanentek na sezónu 2016/2017 mají vstup zdarma.

Po čtvrteční poslední domácí přípravě čeká HCVL turnaj v Drážďanech (27. a 28. srpna) a 1. září poslední utkání před startem nejvyšší soutěže v Chomutově.

Tipsport extraligu zahájí Litvínov 9. září v Olomouci a o dva dny později nastoupí doma proti Zlínu.